PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Przyjęcie do szpitala do planowego cięcia cesarskiego

W wyznaczonym dniu planowej operacji (cięcia cesarskiego) prosimy o zgłoszenie się do Izby Przyjęć.

Każda pacjentka ma indywidualnie wyznaczoną godzinę wskazaną przez koordynatora - informacja podawana jest przed przyjęciem do szpitala.

Pacjentki przyjmowane do cięcia cesarskiego w dniu operacji powinny być na czczo (6 godzin bez jedzenia, picia, żucia gumy i palenia tytoniu), bez biżuterii (kolczyków, pierścionków, łańcuszków), bez makijażu oraz bez pomalowanej płytki paznokciowej.

Bardzo prosimy o punktualne przybycie do Izby Przyjęć – od tego zależy cała organizacja planu operacyjnego w danym dniu.

Prosimy o zabranie ze Sobą wszystkich wyników badań zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na naszej stronie internetowej, oraz konsultacji lekarskich zalecanych przez lekarza prowadzącego ciążę.

 

Po odbyciu procedury przyjęcia na Izbie Przyjęć będzie wykonany zapis KTG i procedura przygotowania do cięcia cesarskiego (prysznic, założenie wkłucia dożylnego, ogolenie pola operacyjnego, podanie płynów i leków, w tym profilaktycznej dawki antybiotyku).

Przyjęcie do Bloku Operacyjnego (BOP)

Pacjentka, która w trybie planowym jest przekazywana z oddziału do Bloku Operacyjnego podlega wcześniej odpowiedniemu przygotowaniu.

Co warto wiedzieć:

  • Obowiązuje karencja pokarmowa - pacjentka pozostaje na czczo (nie spożywa napojów i posiłków) w czasie wyznaczonym przez personel.
  • Przed cięciem należy wykonać toaletę ciała i przebrać się w koszulę operacyjną oraz zdjąć i zabezpieczyć wszelką biżuterię. Do sali operacyjnej pacjentka powinna wejść bez żadnych metalowych rzeczy na sobie.
  • Zanim pacjentka zostanie przekazana na operację otrzyma antybiotykową profilaktykę okołooperacyjną, nawodnienie oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy.
  • Warto by pacjentka idąc do porodu drogą cięcia wzięła ze sobą czapeczkę dla dziecka oraz naładowany telefon – jeśli jest możliwość na życzenie pacjentki personel wykonuje zdjęcia z pierwszych chwil życia noworodka, a podczas pobytu w sali pooperacyjnej dzięki telefonowi – pacjentka ma kontakt ze swoimi bliskimi.
  • Jeżeli pacjentka ma wykupiony żel na zrosty lub podpisaną umowę z Bankiem Krwi Pępowinowej – powinna zabrać ze sobą do Bloku Operacyjnego preparat lub pudełko z zestawem do pobrania.
  • Często pacjentki pytają się o możliwość posiadania hybrydy. Dla personelu anestetycznego najważniejsze jest bezpieczeństwo znieczulenia – zapewnić je można przez odpowiednie monitorowanie parametrów życiowych – w tym saturacji. Saturacje mierzy się za pomocą czujnika założonego właśnie na palec – obejmując płytkę paznokcia. Pomiar saturacji przy założonej hybrydzie nie jest niemożliwy, jednak warstwy utwardzonego lakieru mogą wpływać na wynik pomiaru. Dlatego zalecanym jest usunięcie hybrydy.
  • Do Izby przyjęć pacjentka przychodzi bez biżuterii.

Przekazanie pacjentki z oddziału do BOP odbywa się w śluzie, gdzie położne z oddziału przekazują pacjentkę pod opiekę pielęgniarki anestezjologicznej. Następuje sprawdzenie tożsamości pacjentki oraz dokumentów i wymaganych zgód.

Sprawdzeniu podlega też czy pacjentka, która miała wykupiony żel na zrosty lub umowę z Bankiem Krwi Pępowinowej posiada ww. ze sobą. Jeśli nie, a były dostarczane do szpitala, są niezwłocznie przynoszone z oddziału.

Obecność osoby towarzyszącej

W niedawnej przeszłości tata mógł przebywać w sali operacyjnej, być świadkiem narodzin dziecka oraz wspierać pacjentkę w tych trudnych, ale i szczęśliwych chwilach.

Jednak obecnie z racji na dynamiczną sytuację epidemiologiczną w kraju w Szpitalu św. Zofii możliwe są jedynie porody rodzinne w sali porodowej. Cały personel ma nadzieję, że wraz z poprawą warunków epidemiologicznych – znów powitamy ojców w progu Bloku Operacyjnego.

c.d.n.

mgr Katarzyna Jackowiak, pielęgniarka

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje