PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip


Nadciśnienie tętnicze w ciąży dotyczy około 10 % kobiet w ciąży. Dotyczy to zarówno pacjentek zdrowych jak i tych z nadciśnieniem przed ciążą.

Czy powinno się mierzyć ciśnienie w ciąży?
Tak - badanie ciśnienia tętniczego krwi powinno być wykonane ciężarnej na każdej wizycie w ciąży a także na wizycie prekoncepcyjnej.
Za wartości nieprawidłowe uznajemy wartości 140/90 mmHg lub wyższe w dwóch kolejnych pomiarach wykonanych w odstępie kilku minut.

Badanie należy wykonać po ok.15 minutach odpoczynku.
Jednorazowo stwierdzone nieprawidłowe wartości ciśnienia nie upoważniają do postawienia rozpoznania. Skłaniają do dalszego monitorowania.

Dodatkowym narzędziem diagnostycznym jest także 24 godzinne badanie wartości ciśnienia. Ostatnie doniesienia pozwalają stosować pomiary wykonywane przez pacjentki samodzielnie ciśnieniomierzem zamiast badania holterowskiego jeśli jest ono niemożliwe.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu ciążowym?
Jeśli nadciśnienie pojawia się po 20 tyg. ciąży, w porodzie czy połogu mówimy o nadciśnieniu ciążowym.
Jeżeli przed 20 tyg. ciąży lub przed ciążą mówimy o nadciśnieniu przewlekłym.
W trakcie trwania ciąży oba te stany mogą się na siebie nakładać, a każdy z nich może być powikłany stanem przedrzucawkowym.

Co to jest stan przedrzucawkowy czyli preeklampsja?
Stan przedrzucawkowy jest manifestacją powikłań nadciśnieniowych w narządach.
Zawiera się w nim małopłytkowośc, zaburzenia funkcji wątroby, nerek, ośrodkowego układu nerwowego lub hipotrofia płodu.

Mimo że patofizjologia tego stanu nie jest do końca poznana wiemy, że nieprawidłowa implantacja cytotrofoblastu do miometrium czyli patologiczne powstawanie połączenia między mamą a dzieckiem jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog

Druga część wpisu o nadciśnieniu tętniczym w ciąży.

 

#preeklampsjaBEZtajemnic

Atykuł "Co wiesz o nadciśnieniu tętniczym w ciąży?" jest częścią kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic przygotowanej przez Szpital św. Zofii. Jej celem jest przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy sa niepokojące?

Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.

W ramach akcji #preeklampsjaBEZtajemnic, przygotowaliśmy dla Was więcej edukacyjnych wpisów o preeklampsji:

 

Bezpłatne badanie w kierunku preekpampsji

W szpitalu św. Zofi proadzimy program PE37, którego zadaniem jest identyfikacja kobiet zagrożonych preeklampsją.

Dlaczego ważne jest, aby zapobiegać stanom przedrzucawkowym o późnym początku? Stan przedrzucawkowy o późnym początku to powikłanie, które może pojawić się pod koniec ciąży i mieć konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka. Większość przypadków pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka. Dzięki badaniu PE37 ocenimy, czy za pomocą prostego badania krwi pod koniec ciąży można wykryć stan przedrzucawkowy o późnym początku, a tym samym zmniejszyć ryzyko dla zdrowia matki i negatywny wpływ na noworodka.

Zapraszamy!

pe 37 plakat
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje