
Jakie są czynniki ryzyka nadciśnienia?
Czynnikami ryzyka mogą być:
- nadciśnienie ciążowe w poprzedniej ciąży (i jego powikłania - stan przedrzucawkowy, hipotrofia płodu, rzucawka, HELLP)
- wiek pacjentki (ryzyko rośnie z wiekiem)
- BMI powyżej 25 kg/m2 (ryzyko podwaja się z każdym zwiększeniem o 5kg/m2)
- choroby przewlekłe przed ciążą (cukrzyca, nadciśnienie przewlekłe, toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, przewlekłe choroby nerek)
- pierwsza ciąża
- duży odstęp między ciążami ( >10 lat)
Do grupy ryzyka można dołączyć pacjentki z nieprawidłowymi wynikami badań USG I i II trymestru - polecam post dr Łukasza Jóźwiaka - o badaniach usg ciąży
U pacjentek w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego rekomenduje się stosowanie u ciężarnych kwasu acetylosalicylowego na początku ciąży, najlepiej przed 16 tygodniem.
Badanie ASPRE ujawniło, że pacjentki stosujące kwas acetylosalicylowy miały mniejsze ryzyko wystąpienie stanu przedrzucawkowego przed 34 tyg. ciąży a tym samym zmniejszone ryzyko wcześniactwa i powikłań z tym związanych. Oznacza to że dzieci tych matek rodziły się później i miały większą szansę na prawidłowy rozwój.
Pacjentki w grupie ryzyka mają zalecane wykonywania w domu kontrolnych pomiarów ciśnienia tętniczego.
dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog
Trzecia część wpisu o nadciśnieniu tętniczym w ciąży.
#preeklampsjaBEZtajemnic
Artykuł "Co wiesz o nadciśnieniu tętniczym w ciąży?" jest częścią kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic przygotowanej przez Szpital św. Zofii. Jej celem jest przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy sa niepokojące?
Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.
W ramach akcji #preeklampsjaBEZtajemnic, przygotowaliśmy dla Was więcej edukacyjnych wpisów o preeklampsji:
- Predykcja preeklampsji w I trymestrze ciąży
- Przewidywanie preeklampsji w II i III trymestrze ciąży.; lek. Jan Modzelewski, położnik-ginekolog, perinatolog.
- Miałam preeklampsję. Nadciśnienie ciążowe z perspektywy pacjentki.
- Preeklampsja okiem fizjoterapeutki.; mgr Daria Lipa, fizjoterapeutka uroginekologiczna.
- Preeklampsja a zaburzenia psychiczne i stres.; mgr Martyna Niżniowska, psycholog.
- Czy można zapobiec preeklampsji? Wywiad z dr hab. n. med. Anna Kajdy.
Bezpłatne badanie w kierunku preeklampsji
W szpitalu św. Zofi proadzimy program PE37, którego zadaniem jest identyfikacja kobiet zagrożonych preeklampsją.
Dlaczego ważne jest, aby zapobiegać stanom przedrzucawkowym o późnym początku? Stan przedrzucawkowy o późnym początku to powikłanie, które może pojawić się pod koniec ciąży i mieć konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka. Większość przypadków pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka. Dzięki badaniu PE37 ocenimy, czy za pomocą prostego badania krwi pod koniec ciąży można wykryć stan przedrzucawkowy o późnym początku, a tym samym zmniejszyć ryzyko dla zdrowia matki i negatywny wpływ na noworodka.
Zapraszamy!