PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Co wiesz o nadciśnieniu tętniczym w ciąży? Część IV

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienie nadciśnienia w ciąży i jego powikłań?
  • ważna będzie wizyta prekoncepcyjna u swojego lekarza ginekologa, który oceni czy jest potrzeba wykonania badań, zmiany stylu życia, suplementacji,
  • jeśli pacjentka choruje na nadciśnienie niezbędna będzie wizyta u hipertensjologa w celu modyfikacji leczenia (nie wszystkie leki powszechnie stosowane są bezpieczne w ciąży. Lekarz prowadzący powinien wiedzieć o planach prokreacyjnych pacjentki),
  • należy zredukować masę ciała, jeśli pacjentka ma nadwagę (poprawa wartości mierzonego ciśnienia będzie widoczna już po zrzuceniu 10% wagi).

Zalecam:
  • dietę bogatą w wapń, magnez i kwas foliowy - czy wiecie, że dieta bogata w warzywa i owoce obniża RR nawet o10 mmHg już po 2 tygodniach stosowania?!
  • wyższe spożycie błonnika i ograniczenie żywności przetworzonej co zmniejsza wartości RR
  • stosowanie suplementów w okresie prekoncepcyjnym (kwas foliowy, witamina D)
  • aktywność fizyczną (150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanym natężeniu)
  • ważna będzie wizyta prekoncepcyjna u swojego lekarza ginekologa, który oceni czy jest potrzeba wykonania badań, zmiany stylu życia, suplementacji.
  • jeśli pacjentka choruje na nadciśnienie niezbędna będzie wizyta u hipertensjologa w celu modyfikacji leczenia (nie wszystkie leki powszechnie stosowane są bezpieczne w ciąży. Lekarz prowadzący powinien wiedzieć o planach prokreacyjnych pacjentki)
  • należy zredukować masę ciała, jeśli pacjentka ma nadwagę (poprawa wartości mierzonego ciśnienia będzie widoczna już po zrzuceniu 10% wagi)


dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog
 

#preeklampsjaBEZtajemnic

Artykuł "Co wiesz o nadciśnieniu tętniczym w ciąży?" jest częścią kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic przygotowanej przez Szpital św. Zofii. Jej celem jest przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy sa niepokojące?

Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.

W ramach akcji #preeklampsjaBEZtajemnic, przygotowaliśmy dla Was więcej edukacyjnych wpisów o preeklampsji:

 

Bezpłatne badanie w kierunku preeklampsji

W szpitalu św. Zofi proadzimy program PE37, którego zadaniem jest identyfikacja kobiet zagrożonych preeklampsją.

Dlaczego ważne jest, aby zapobiegać stanom przedrzucawkowym o późnym początku? Stan przedrzucawkowy o późnym początku to powikłanie, które może pojawić się pod koniec ciąży i mieć konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka. Większość przypadków pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka. Dzięki badaniu PE37 ocenimy, czy za pomocą prostego badania krwi pod koniec ciąży można wykryć stan przedrzucawkowy o późnym początku, a tym samym zmniejszyć ryzyko dla zdrowia matki i negatywny wpływ na noworodka.

Zapraszamy!

Pe37
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje