PE37. Bezpłatne badanie dla kobiet w ciąży - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
PE37

Weź udział w bezpłatnym badaniu PE37 i pomóż w identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym

Dlaczego ważne jest, aby zapobiegać stanom przedrzucawkowym o późnym początku? Stan przedrzucawkowy o późnym początku to powikłanie, które może pojawić się pod koniec ciąży i mieć konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka. Charakteryzuje się on wysokim ciśnieniem krwi i oznakami uszkodzenia takich organów jak wątroba i nerki. Większość przypadków pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka. Dzięki badaniu PE37 ocenimy, czy za pomocą prostego badania krwi pod koniec ciąży można wykryć stan przedrzucawkowy o późnym początku, a tym samym zmniejszyć ryzyko dla zdrowia matki i negatywny wpływ na noworodka.

O projekcie

Badanie PE37 jest badaniem klinicznym koordynowanym przez BCNatal (Hospital Sant Joan de Déu, Hospital Clínic Barcelona), w którym uczestniczy wiele innych ośrodków krajowych i europejskich, w tym Zakład Zdrowia Prokreacyjnego CMKP we współpracy z Centrum Medycznym „Żelazna” sp. z o. o. Celem badania jest znalezienie prostej strategii pozwalającej na identyfikację matek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia późnego stanu przedrzucawkowego i indukcja porodu przed wystąpieniem powikłań.

Do kogo skierowane jest to badanie?

W badaniu może wziąć udział każda kobieta w wieku powyżej 18 lat, która jest w pierwszej ciąży, planuje poród siłami natury i jest pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży i u której nie wystąpiły wcześniej żadne powikłania. Szacuje się, że w badaniu weźmie udział od 5500 do 6000 kobiet, w tym 1000 w naszym ośrodku.

Czy udział w badaniu jest dla Ciebie?

Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania służącemu identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym:

 • Czy to będzie Pani pierwszy poród? TAK
 • Czy jest Pani w ciąży pojedynczej? TAK
 • Czy ma pani ukończony 18 rok życia? TAK
 • Czy miała Pani wykonane USG II trymestru (tzw. USG połówkowe - 18-22 tyg.)? TAK
 • Czy ma pani planowany poród drogą cesarskiego cięcia? NIE
 • Czy ma Pani rozpoznaną preeklampsję? NIE
 • Czy ma pani rozpoznane nadciśnienie ciążowe? NIE
 • Czy ma pani rozpoznane przewlekłe nadciśnienie? NIE

Czy w Twoim przypadku odpowiedzi na wszystkie z powyższych pytań są takie jak podano? W takim razie badanie jest dla Ciebie! Zapisz się klikając w ten link: https://tiny.pl/ccq53.

Edytuj
pomoc_psych_wczesniaki
Nie wiesz, czy problem nadciśnienia ciążowego może cię dotyczyć?
Sprawdź to na bezpłatnej konsultacji on-line z dr hab. n. med. Anną Scholz, perinatolog, ginekolog. Zapisy pon-pt., godz. 7.00-15.00 pod numerem 22 25 59 918, 538 180 201.
Do zapisów zapraszamy kobiety w pierwszej ciąży, w pojedynczej ciąży, planujące poród drogami natury, które dotychczas nie miały zdiagnozowanego nadciśnienia ciążowego.

Na czym polega badanie?

Uczestnictwo polega jedynie na badaniu krwi wykonanym pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Badanie PREEK będzie mierzyć poziom sFlt1 i PlGF, czynników znajdujących się we krwi, które są nazywane markerami funkcji łożyska. Wiadomo, że stosunek pomiędzy tymi markerami (sFlt1/PlGF) może z dużą wiarygodnością zidentyfikować matki, u których rozwinie się późna postać stanu przedrzucawkowego, od tych, u których nie rozwiną się. Badanie PE37 ma na celu sprawdzenie, czy stosunek sFlt1 i PlGF może również zidentyfikować matki, u których pod koniec ciąży rozwinie się stan przedrzucawkowy.

Jak wygląda udział w badaniu?

PE37 jest prospektywnym, otwartym, randomizowanym badaniem z równoległymi grupami. Oznacza to, że aby dowiedzieć się, czy pomiar markerów sFlt1 i PlGF za pomocą badania krwi jest lepszy niż jego brak, będziemy porównywać wyniki między dwiema grupami (grupą kontrolną i badaną). W momencie, gdy matka wyrazi zgodę na udział w badaniu, zostanie przydzielona do jednej z dwóch losowo wybranych grup:

 • Grupa kontrolna: Badanie krwi zostanie przeprowadzone pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży, ale ani matka, ani zespół medyczny nie będą znać wyniku badania. Opieka okołoporodowa będzie poprowadzona zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami. W przypadku wystąpienia objawów stanu przedrzucawkowego pacjentce będzie zaproponowana indukcja porodu.
 • Grupa badana: Badanie krwi zostanie przeprowadzone pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Lekarz i pacjentka poznają wynik. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, ciąża będzie kontynuowana przez lekarza prowadzącego ciążę. W przypadku nieprawidłowego wyniku pacjentka otrzyma propozycję indukcji od 37. tygodnia ciąży, kiedy wiadomo, że jest to bezpieczne i pozwoli zapobiec wystąpieniu objawów stanu przedrzucawkowego.


Wszystkie matki biorące udział w badaniu, niezależnie od grupy, w której się znajdują, otrzymają wszelką opiekę medyczną niezbędną dla bezpieczeństwa ciąży i porodu zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami.

Zespół

Slide
Anna_kajdy
dr hab. n. med.
Anna Scholz
pydys_łukasz
dr n. med. Łukasz Pydyś
mazur_beata
lek. Beata Mazur
muzyka_placzynska
lek. Katarzyna
Muzyka-Placzyńska
modzelewski_jan
dr n. med. Jan Modzelewski
filipecka_tyczka
dr n med. Dagmara Filipecka-Tyczka
sys_dorota
dr Dorota Sys – koordynator badania


Badanie będzie prowadzone we współpracy z innymi szpitalami zagranicznymi:

 • Institute for the Care of Mother and Child (Prague, Czech Republic)
 • University Hospital Son Llàtzer (Palma, Spain)
 • Hospital Germans Trias i Pujol (Badalona, Spain)
 • Hospital del Mar (Barcelona, Spain)
 • Hospital Universitario La Paz (Madrid, Spain)
 • Hospital Clínico Zaragoza (Zaragoza, Spain)
 • La Fe University Hospital, Valencia (Valencia, Spain)
 • Arreixaca Hospital, Murcia (Murcia, Spain)
 • Hospital Materno Infantil of Las Palmas, Gran Canaria (Las Palmas, Gran Canaria, Spain)

Wspomagają nas:

Jest to badanie zainicjowane przez badacza, który ma wsparcie firmy Roche w przeprowadzeniu oznaczeń, a obecnie poszukuje finansowania i oczekuje na przyznanie grantu.
Polskie badanie zostało objęte wsparciem przez Alab Laboratoria sp. z o.o.

Alab logo
https://www.alablaboratoria.pl/

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!


W razie jakichkolwiek pytań dotyczących tego badania, prosimy o kontakt z naszym zespołem:

 • mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. +48 22 25 59 918

Dokumenty:

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje