Aromaterapia jako naturalna metoda łagodzenia bólu w porodzie - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Aromaterapia = terapia olejkami eterycznymi, to holistyczna kuracja lecznicza wykorzystująca naturalne ekstrakty roślinne w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aromaterapia wykorzystuje w medycynie aromatyczne olejki eteryczne, aby poprawić zdrowie ciała, umysłu i ducha. Poprawia zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Początki aromaterapii sięgają 2000 roku p.n.e. W świątyniach Dalekiego Wschodu stosowano kadzidła nasycone olejkiem z drzewa sandałowego, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji, a działanie uspokajające i relaksujące tego olejku było wykorzystywane przy medytacji.

Oddziaływanie olejków eterycznych na psychikę również było doskonale znane w starożytnych Chinach. W podręcznikach starożytnej medycyny można przeczytać: "Spójrz na zapachy kwiatów, które dają spokój umysłu i radość życia. Będą z tobą i twoją najmilszą przed, w czasie i po czasie miłości – tego rzadkiego stanu szczęścia w twoim życiu. Z nimi złe strony egzystencji rozpływają się jak poranna mgła ze wschodem słońca.”

W czasach faraonów wykorzystywano olejki i żywice roślinne do balsamowania mumii, a na terenie Asyrii w celu dezynfekowania powietrza budowano świątynie z drewna cedrowego, którego olejek ma podobne działanie jak olejek drzewa sandałowego.

Na egipskim papirusie opisano leki z olejków szafranu, mirry, lawendy, róży, cedru i cynamonu.O pachnących olejkach, można także przeczytać w Biblii. W księgach Starego Testamentu opisano bardzo szczegółowo sposoby przyrządzania mieszanin zarówno do namaszczania ciała jak i nawaniania świątyni.W 1937 roku, francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse opublikował pierwsze prace badawcze na temat leczniczych właściwości olejków eterycznych. Dzięki jego książce o tytule „Aromaterapia”, określenie to wpisało się do literatury naukowej i popularnej

Szereg badań naukowych, toczonych na przestrzeni XX wieku, dowiodły skuteczności olejków eterycznych, m.in. naukowcy w Rosji potwierdzili badaniami, że olejek różany pobudza procesy trawienne w wątrobie, naukowcy we Włoszech udowodnili, że olejki korzystnie działają na psychikę, w Anglii udoskonalono zastosowanie olejków do pielęgnacji i masażu skóry.

Zastosowanie aromaterapii jest coraz powszechniejsze. Terapeutyczne olejki eteryczne wspierają nasz organizm, oczyszczają, wzmacniają, poprawiają samopoczucie.

Aromaterapia działa poprzez zmysły węchu i wchłanianie przez skórę za pomocą takich produktów jak:

 • dyfuzory
 • inhalatory sole/olejki do kąpieli
 • olejki do ciała lub płyny do masażu lub stosowania miejscowego
 • parownice do twarzy
 • gorące i zimne okłady

Aromaterapia ma szereg zalet:

 • zwalcza bakterie, wirusy lub grzyby,
 • poprawia trawienie,
 • łagodzi bóle stawów,
 • leczy bóle głowy i migreny,
 • złagodzi skutki uboczne chemioterapii,
 • poprawia jakość snu,
 • zwiększa odporność,
 • pomaga radzić sobie z bólem,
 • zmniejsza stres, pobudzenie i niepokój,
 • łagodzi dyskomfort podczas porodu.
W jaki sposób aromaterapia może łagodzić ból podczas porodu?

Naukowcy twierdzą, że aromaterapia działa pobudzająco na układ limbiczny w mózgu (odpowiedzialny za emocje i wspomnienia). Uważa się, że stymulując tę część mózgu, aromaterapia może zmniejszyć niepokój i napięcie, co prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu.

Może również działać poprzez, lub zwiększanie poziomu serotoniny, która jest przekaźnikiem między komórkami nerwowymi. Olejki eteryczne mogą również zwiększać produkcję własnych naturalnych substancji łagodzących stres (serotonina, dopamina) i zmniejszać poziomu kortyzolu, który jest hormonem stresu.

W latach 90, przeprowadzono badanie na 8000 kobiet. Wszystkie kobiety wyraziły świadomą zgodę na stosowanie aromaterapii podczas porodu. Spośród uczestniczek 60% stanowiły pierworódki. W eksperymencie zastosowano 10 różnych olejków. Okazało się, że ponad 50% matek oceniło aromaterapię jako pomocną podczas porodu. Kobiety stosowały olejki w różnej formie: do kąpieli w wannie, kropiąc czoło, dłonie lub odzież, używając olejka do masażu, do okładów, do inhalacji.

Inne randomizowane badania irańskie, w których oceniano wpływ aromaterapii na ból podczas porodu przy użyciu olejku: różanego, lawendowego, miętowego, eukaliptusowego, cytrynowego, drzewa kadzidłowego, skórki słodkiej pomarańczy, geranium, jaśminowego, szałwii muszkatałowej , sugerują, że aromaterapia może pomóc w łagodzeniu lęku i bólu matki podczas porodu.

Może być stosowana samodzielnie lub z innymi metodami niefarmakologicznymi jako alternatywa podczas porodu dla leków przeciwbólowych, takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe.

 • Olejek miętowy – łagodzi nudności i/lub wymioty oraz łagodzi bóle głowy.
 • Olejek ekaliptusowy – poprawia samopoczucie, działa rozluźniająco i łagodząco na ból, powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych (obniża ciśnienie tętnicze krwi).
 • Olejek cytrynowy – poprawia nastrój wspierając pozytywne emocje.
 • Olejek ze słodkiej pomarańczy – ma działanie uspokajające, pomaga w zmianie nastawienia.
 • Olejek lawendowy - redukuje niepokój, strach oraz zmniejsza odczucia bólu - skuteczny przy bólach pleców (rozcieńczonym naciera się skórę w miejscach, w których odczuwane są dolegliwości).
 • Olejek jaśminowy - wzmacnia skuteczność skurczy porodowych jednocześnie zmniejszając odczucia bólowe w pierwszej fazie porodu.
 • Olejek z szałwii muszkatołowej – wzmacnia skurcze porodowe, pozwala na poddanie się instynktom, dzięki czemu poród przyjmuje naturalny przebieg.
 • Olejek z róży damasceńskiej – zmniejsza ból odczuwalny podczas skurczów w II fazie porodu, pomaga się wyciszyć.
 • Olejek Frankincense (pozyskiwany z żywicy drzew kadzidłowych) – łagodzi ból i redukuje napięcie, pomaga w uzyskaniu stanu relaksu na poziomie psychicznym i emocjonalnym.
 • Olejek z Geranium/angiki - obniża intensywność bólu podczas porodu oraz zmniejsza lęk porodowy.

Olejki można stosować pojedynczo lub też poprzez przyrządzenie specjalnie skomponowanych mieszanek.

Przepisy:

W I fazie porodu, stres po przyjeździe do szpitala, zdenerwowanie:

Mieszanka do wąchania: olejek lawendowy – 4 krople, olejek geraniowy – 3 krople, olejek drzewa różanego – 3 krople.

Do ciała zastosujmy oliwkę lub olej bazowy 50 ml (słodkie migdały, jojoba, z pestek winogron): olejek lawendowy – 4 krople, olejek geraniowy – 3 krople, olejek drzewa różanego – 3 krople.

Spadek nastroju, przygnębienie.

W kominku rozpylić olejek cytrynowy lub/i eukaliptusowy ewentualnie skropić ubranie.

Do kąpieli, masażu i kompresu mieszanka: olejek słodkiej pomarańczy – 3 krople, olejek drzewa różanego – 2 krople, olejek eukaliptusowy – 1 kropla.

Zmęczenie długim porodem

Do kompresu najlepsza będzie mieszanka: olejek kadzidłowca – 3 krople, olejek cytrynowy – 2 krople, olejek miętowy – 1 kropla.

 

Aneta Borkowska, położna Bloku Porodowego

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje