Noworodki - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodkalogo wosp
im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka posiada III stopień referencyjny - czyli najwyższy pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece nad najbardziej chorymi noworodkami, w tym skrajnie niedojrzałymi, z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała.

Nasi Pacjenci

Pacjentami oddziału są głównie noworodki urodzone w naszym szpitalu, ale pomagamy również dzieciom urodzonym w innych szpitalach, głównie z województwa mazowieckiego.

Najmniejsza w historii szpitala dziewczynka, którą udało się nam uratować, urodziła się w 30 tyg. ciąży z masą ciała 380 gramów. Jej historię przeczytasz pod linkiem: https://szpitalzelazna.pl/o-centrum/aktualnosci/huczny-dzien-wczesniaka-w-szpitalu-sw-zofi.

Udało nam się również uratować dziewczynkę urodzoną w 22 tyg z większą masą ciała - 460 gramów.

Slide

Zgodnie z najnowszą wiedzą, stale uaktualnianą w cotygodniowych prasówkach medycznych i uczestnictwie w posiedzeniach  naukowych, opracowujemy własne procedury i rekomendacje, zgodne z standardami krajowymi i światowymi. Realizujemy procedury z zakresu intensywnej terapii noworodka, zarówno urodzonego przedwcześnie jak i donoszonego, z masą ciała odpowiednią lub za małą do wieku ciążowego.

Wyposażenie Oddziału

Dysponujemy sprzętem do transportu chorego noworodka z sali porodowej i operacyjnej, wyposażonym w respirator lub sprzęt do wentylacji nieinwazyjnej. Zajmujemy się leczeniem noworodka z objawami encefalopatii, z koniecznością stosowania procedury chłodzenia. Dysponujemy aparatem do monitorowania zapisu czynności mózgu CFM.

U noworodków z rozpoznanym nadciśnieniem płucnym stosujemy procedurę wziewnego tlenku azotu.

Posiadamy sprzęt do monitorowania czynności życiowych, prowadzenia każdego rodzaju wentylacji mechanicznej oraz nieinwazyjnego wspomagania oddechu.

Nasi specjaliści

W oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy specjalistów w zakresie neonatologii oraz 4 lekarzy rezydentów. Razem z najwyżej wykwalifikowanym zespołem pielęgniarskim, tworzymy jeden zespół lekarsko-pielęgniarski.

Zarówno lekarze w oddziale, jak i współpracujący z nami specjaliści z zakresu radiologii, wykonują pełny zakres badań obrazowych.

Dodatkowo z oddziałem współpracują specjaliści z zakresu chirurgii dziecięcej, kardiologii, ortopedii, neurochirurgii, okulistyki, neurologii, genetyki. Stale obecny w oddziale jest zespół fizjoterapeutów i neurologopedów oraz konsultant laktacyjny.

Pomoc psychologiczna

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w poradzeniu sobie z emocjami w związku z pobytem dziecka w oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oferujemy pomoc psychologiczną.

Pomoc psychologiczna to forma pomocy oferowana wszystkim pacjentkom Szpitala św. Zofii, przeżywającym trudności w przystosowaniu się do aktualnej sytuacji życiowej lub będących w kryzysie. Obecnie w Szpitalu pracuje 3 psychologów. Potrzebę spotkania z psychologiem można zgłaszać położnej i lekarzowi w oddziale lub pod numerem tel. 22 25 59 874.

Dla pacjentek, które nie przebywają aktualnie w szpitalu, a zostały z niego wypisane w ciągu ostatnich 3 miesięcy oferujemy krótkoterminową pomoc psychologiczną - SZCZEGÓŁY POMOCY

Zakres usług świadczonych w Oddziale

Procedury intensywnej terapii noworodka:

 • leczenie metodą chłodzenia całego ciała noworodków z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną,
 • nowoczesna wentylacja mechaniczna, w tym wentylacja ciśnieniowa, objętościowa i oscylacyjna,
 • aparatura do wziewnej podaży tlenku azotu,
 • nieinwazyjne wspomaganie oddechu: aparaty Infant flow, Fabian, kaniule wysokoprzepływowe,
 • leczenie niewydolności krążenia,
 • zakładanie wkłuć centralnych, tętnic do pomiaru inwazyjnego ciśnienia tętniczego.

Procedury patologii noworodka:

 • diagnostyka wad wrodzonych,
 • leczenie i diagnostyka żółtaczek,
 • diagnostyka zakażeń wrodzonych, w tym zakażeń typu TORCH,
 • porady laktacyjne,
 • porady neurologopedyczne,
 • porady fizjoterapeutyczne,
 • konsultacje z zakresu kardiologii, neurologii, genetyki, neurochirugii, ortopedii, chirurgii i okulistyki,
 • badania obrazowe, w tym usg i badanie echokardiograficzne serca.

Projekt Oko na Malucha

Wdrożyliśmy projekt fundacji Oko Na Malucha , dzięki któremu rodzice noworodków pozostających w naszym szpitalu, mogą się z nimi łączyć za pomocą kamer umieszczonych nad inkubatorami.

Rodzice mogą obserwować swoje maleństwa, mówić do nich, a dzieci słyszą głos najbliższych. Kontakt w takiej formie pozytywnie wpływa na zacieśnianie więzi z maluszkiem oraz wspieranie procesów istotnych dla rozwoju dziecka. Obserwacja malucha przez obraz z kamery zmniejsza stres najbliższych związany z odseparowaniem.

Udział w programie jest BEZPŁATNY, wystarczy wypełnić wniosek online na stronie www.okonamalucha.pl

10aznak scaled

Bezpłatna Muzykoterapia

W oddziale jest możliwość wzięcia udziału w indywidualnej sesji muzykoterapii. Jeśli Twoje dziecko przebywa w Oddziale możesz skontaktować się i umówić z muzykoterapeutą Agatą Fandri.

Dzięki tym spotkaniom:

 • Dowiesz się jak twój głos może przynieść dziecku ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa.
 • Nauczysz się jak, z cichą muzyką harfy śpiewać, nucić i mówić do swojego dziecka.

MUZYKOTERAPIA Wpis na Facebooku1

Pierwsza pomoc u niemowląt. Informacje dla opiekunów

Wiedza o tym, jak zachować się w sytuacjach nagłych, wymagających pierwszej pomocy może być niezwykle ważna, zwłaszcza gdy dotyczy niemowląt. Zrozumienie podstawowych zasad pierwszej pomocy może pomóc opiekunom szybko i skutecznie zareagować w przypadku zagrożenia. Wraz z ratownikiem Mikołajem Łaskim przygotowaliśmy krótki filmik dla opiekunów maluchów, który objaśnia zasady resuscytacji u niemowlęcia.

Regulamin i zasady odwiedzin

Regulamin i zasady odwiedzin  Dziecka przebywającego w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka znajdują się pod linkiem: https://www.szpitalzelazna.pl/informacje-organizacyjne/informacje-regulaminy-zasady/regulamin-pobytu-i-odwiedzin

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Telefon do personelu medycznego: 22 25 59 800

Osoby zarządzające

Slide
ewa_adamska
dr n. med. Ewa Adamska
Ordynator Neonatologii
jadwiga_grabowska
lek. Jadwiga Grabowska
Zastępca Ordynatora Neonatologii
hanna_soszko
mgr Hanna Soszko
Kierownik Oddziału, starsza pielęgniarka, specjalistka
anna_maliszewska
mgr Anna Maliszewska
Z-ca Kierownika Oddziału, starsza pielęgniarka, specjalistka
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje