Badania przesiewowe noworodków - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blogMigam rece  Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Badania przesiewowe noworodków

Wszystkie noworodki urodzone w Polsce objęte są programem badań przesiewowych. Należy do nich badanie krwi, uzyskanej z nakłucia pięty dziecka, pobranej na specjalną bibułę. Badania te są wykonywane, ponieważ obejmują szereg chorób, które nie dają objawów po urodzeniu, a nieleczone prowadzą do upośledzenia rozwoju umysłowego i fizycznego.

Jakie choroby są objęte badaniami?

Obecnie programem badań przesiewowych objęte jest 30 chorób wrodzonych:

  • wrodzona niedoczynność tarczycy (1:4000 noworodków),
  • fenyloketonuria (1:8000),
  • mukowiscydoza (1:2500),
  • wrodzony przerost kory nadnerczy,
  • deficyt biotynidazy,
  • rdzeniowy zanik mięsni (SMA),
  • oraz 24 różne wrodzone wady metabolizmu.

Jak wygląda badanie?

Kilka kropli krwi pobieranych jest na specjalną bibułę najwcześniej 48 godzin po urodzeniu, zazwyczaj dzieje się to przed wypisem dziecka ze Szpitala. Bibuła ta jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wynik analizy jest prawidłowy, to badanie zostaje zakończone i nie zostaną Państwo powiadomieni o wyniku.

W przypadku wyniku granicznego otrzymacie Państwo drugą bibułę, która zostanie poddana analizie.

W przypadku wyniku analizy poza normą, zostaniecie Państwo poproszeni o natychmiastowe zgłoszenie się z dzieckiem do wytypowanej przychodni specjalistycznej. Zachodzi wówczas znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia wady wrodzonej – ok. 25-50%.

Badanie przesiewowe słuchu

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu funkcjonuje w Polsce od 2002 roku i są nim objęte wszystkie noworodki. Częstość występowania niedosłuchu różnego stopnia to ok. 3 na 1000 urodzonych dzieci. Sprawny słuch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, a skutkom jego uszkodzenia można zapobiec, jeśli pomocy udzieli się odpowiednio wcześnie – do 6 miesiąca życia.

Czy badanie słuchu jest bolesne?

Badanie jest dla dziecka niebolesne i nieszkodliwe. Przeprowadza się je metodą rejestracji otoemisji akustycznych. Specjalne urządzenie wykorzystuje w tym celu bardzo ciche dźwięki, dlatego ważne są odpowiednie warunki badania – cisza, najlepiej w trakcie snu dziecka.

Badanie słuchu wykonuje się w drugiej dobie życia dziecka – wtedy większość uszu oczyszcza się już z mazi płodowej. Czas jednostronnego badania to ok. 30-40 sekund. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, to dziecko otrzymuje odpowiedni certyfikat, tzw. “niebieską wklejkę” do Książeczki Zdrowia Dziecka.

Jakie jest postępowanie, jeśli wynik badania jest nieprawidłowy?

Jeśli wynik badania będzie nieprawidłowy bądź wątpliwy, to zostanie ono powtórzone przed wypisem dziecka ze Szpitala.

Jeśli nadal wynik badania jest nieprawidłowy albo u dziecka stwierdza się czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, to wtedy otrzyma ono tzw. “żółtą wklejkę” i konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań w placówce audiologicznej lub laryngologicznej. Nieprawidłowy wynik przesiewowego badania słuchu nie świadczy o uszkodzeniu słuchu.

U około 95% dzieci z nieprawidłowym wynikiem testu przesiewowego w kolejnych badaniach stwierdza się słuch prawidłowy. Warto więc zachować spokój, ale pamiętać o dalszej diagnostyce, ponieważ w przypadku uszkodzenia słuchu szybka diagnoza i leczenie pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka.

UWAGA!

Od 01.01.2025 r. u wcześniaków oraz wszystkich noworodków przebywających w oddziale Intensywnej Terapii Noworodka powyżej 7 dni wykonujemy badanie słuchu metodą ABR. Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) to badanie, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w pniu mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Pozwala na ocenę progu słyszenia, różnicowanie zaburzeń słuchu, a także monitorowanie funkcji nerwu słuchowego i pnia mózgu.

Wpis powstał przy współpracy Zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje