Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która wspiera kobiece zdrowie na różnym etapie życia kobiety. Nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego to dysfunkcje dna miednicy, które mogą znacznie ograniczać komfort codziennego życia kobiety. Z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna.
Fizjoterapia przed i po operacji
Czasem jednak samo leczenie zachowawcze tych dolegliwości jest niewystarczające i konieczna jest operacja. Mięśniaki macicy, torbiele jajników, endometrioza również są dolegliwościami, które mogą zostać zakwalifikowane przez ginekologa do leczenia operacyjnego. Fizjoterapia uroginekologiczna jest wówczas bardzo istotnym elementem leczenia zarówno przed operacją jak i po operacji. Jej celem jest wspomaganie procesu regeneracji i funkcjonowania tkanek oraz narządów zarówno w obszarze miednicy mniejszej, jak i całego ciała.
Przed operacją fizjoterapia ma na celu uelastycznienie i poprawę trofiki (jakości) tkanek, funkcji i wydolności mięśni dna miednicy oraz eliminację mechanizmów je obciążających. Dlatego też warto rozważać wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby wdrożyć m.in.:
- odpowiedni trening dna miednicy,
- zdrowe nawyki na co dzień w tym również nawyki toaletowe,
- odpowiednią aktywność fizyczną jeszcze przed samą operacją.
Podczas wizyty fizjoterapeuta może zwrócić uwagę na tak szczegółowe elementy terapii jak np. korekcję postawy ciała. Jak pokazują badania[1] [2]np. ustawienie miednicy czy stóp ma wpływ na aktywność tej grupy mięśniowej, zatem postawa ciała może być czynnikiem wpływającym na skuteczność treningu dna miednicy. Sposób w jaki oddycha pacjentka również oddziałuje na obszar miednicy mniejszej, dlatego jeśli występują jakieś czynniki, mechanizmy wpływające na ograniczenie funkcji przepony oddechowej czy klatki piersiowej fizjoterapeuta może wykorzystać techniki manualne oraz odpowiednie ćwiczenia w celu ich eliminacji jeśli jest to możliwe.
Niezbędna edukacja
Nierozłącznym elementem fizjoterapii uroginekologicznej jest edukacja pacjentki. Dotyczy ona m.in. anatomii dna miednicy ale również ergonomii ciała podczas wykonywania czynności dnia codziennego czy też nawyków toaletowych. Niektóre aktywności takie jak kaszel, kichanie, wstawanie z pozycji leżącej, mikcja czy defekacja mogą doprowadzać do nadmiernego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej co staje się dużym obciążeniem dla osłabionych struktur dna miednicy lub powłok brzusznych. Dlatego zarówno przed, jak i po operacji należy zadbać o wypracowanie i wdrożenie sposobów które pozwolą minimalizować to obciążanie.
Stosowanie fizjoterapii po operacji może zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe oraz pomóc w powrocie do aktywności fizycznej/zawodowej/codziennej, dzięki wdrożeniu m. in. ćwiczeń mięśni dna miednicy, zaleceń profilaktycznych czy technik z zakresu terapii manualnej.
Zastosowanie terapii manualnej i ćwiczeń ruchowych pomaga uzyskać:
- Normalizację napięć zlokalizowanych w układzie mięśniowo-powięziowym,
- Mobilizację blizn po operacjach
- Zapobieganie powstania zrostów
- Poprawę krążenia w miejscach i narządach o zmniejszonym przepływie krwi
- Prawidłową ruchomość narządów wewnętrznych w obszarze miednicy względem siebie.
Fizjoterapia uroginekologiczna prężnie się rozwija i ma wiele do zaoferowania kobietom, niezależnie od etapu leczenia operacyjnego. Jeśli jesteś na którymś z tych etapów – warto pomyśleć również o takiej wizycie jako wsparcie swojego zdrowia.