Moje ciało po porodzie - narządy rodne - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Moje ciało po porodzie - narządy rodne

Jak zmienia się wygląd narządów rodnych po porodzie?

Po porodzie siłami natury najczęściej zmienia się wygląd pochwy. Pochwa po porodzie ulega wielu zmianom. Duży wpływ na jej wygląd mają dwa hormony, takie jak relaksyna, która wykazuje właściwości rozluźniające spojenie łonowe oraz estrogeny, które wpływają  na śluzówkę pochwy i prawidłowe ukrwienie dróg rodnych. W większości przypadków pochwa po porodzie staje się luźniejsza. Jest to wynik hormonów oraz przejścia dziecka przez kanał rodny. Jej regeneracja może trwać ok 6-8 tygodni. Aby szybciej wróciła ona do pierwotnego wyglądu i rozmiaru należy jak najwcześniej wykonywać ćwiczenia dna miednicy, które nie tylko poprawią wygląd ale także zmniejszą ryzyko nietrzymania moczu. Zmiany jakie zachodzą podczas porodu siłami natury, są głównie związane z obrażeniami krocza. Każde pęknięcie czy nacięcie wymaga zszycia. Do tego zabiegu stosowane są głównie nici rozpuszczalne. Na kroczu może pojawić się obrzęk oraz zasinienia.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Należy obserwować proces gojenia się rany. Czas gojenia zależy od rozległości obrażeń oraz indywidualnych predyspozycji. Po porodzie może pojawić się:

  • ból okolic krocza,
  • ciągnięcie,
  • obrzęk, który z czasem powinien ustąpić.

Co dzieję się w połogu?

W czasie połogu, który trwa ok 6 tyg. cofają się zmiany jakie zaszły w trakcie ciąży i porodu. Dochodzi do:

  • obkurczania się mięśnia macicy,
  • gojenia się rany ,
  • wydalania odchodów połogowych
  • laktacji.

Bardzo ważna jest w tym czasie prawidłowa higiena narządów rodnych. Zalecane jest częste podmywanie , najlepiej po każdej wizycie w toalecie.Należy w czasie połogu unikać gorących kąpieli w wannie. Wskazane jest częste wietrzenie miejsc intymnych oraz używanie specjalnych środków myjących.Ważne jest aby obserwować krwawienie, a w razie niepokoju powinniśmy skonsultować się ze swoja położną lub lekarzem. 

autorka tekstu: mgr Anna Piątkowska, starsza położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje