PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

VBAC bez tajemnic

Temat na dziś - czy VBAC jest dla każdej kobiety?

Każdy poród drogami natury zaczyna się w głowie kobiety. Bardzo ważną częścią udanego porodu jest wiara we własne możliwości, nastawienie, chęć urodzenia dziecka i wsparcie osób najbliższych

Równie istotne jest wsparcie położnej i ginekologa już od początku trwania ciąży.

  • Kobiety decydujące się na VBAC powinny wypunktować wszystkie za i przeciw z poprzedniego porodu.
  • Uświadomić sobie, czego im brakowało, co chciałyby zmienić, aby podjąć jak najlepszą decyzję dla siebie i dziecka na nadchodzący poród.
  • Przygotowanie emocjonalne kobiety do kolejnego porodu jest kluczową częścią tego procesu. Praca ze swoim ciałem, wiara we własne możliwości oraz odpowiednia grupa wsparcia (partner, położna, lekarz prowadzący i szpital, w którym poród ma się odbyć) zwiększają szanse na udany VBAC.
  • Ważne jest, aby kobieta w porodzie była przygotowana na różne rozwiązania. Zawsze warto mieć plan B i pomimo swoich preferencji porodowych być otwartą na inne propozycje w trakcie przebiegu porodu, nawet ewentualne zakończenie porodu przez cc.
  • Wcześniej warto zadbać o bliznę po cięciu cesarskim (tzw. mobilizacja blizny po cc). Wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty w tym pomoże.
  • Ważne jest też wcześniejsze zgłębienie tematu (mogą być to zajęcia w szkole rodzenia czy też indywidualne przygotowanie do porodu z położną).

Te działania zwiększają szansę na udany poród drogami natury oraz pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Dobre poznanie tematu i zdeterminowanie pomoże w pokonywaniu lęków. Pokaże, że wybór VBAC to nie tylko fanaberia, ale jedna z dobrych możliwości przyjścia dziecka na świat.

Każda kobieta w Polsce ma prawo podjąć próbę porodu drogami natury, o ile nie ma do tego bezwzględnych przeciwwskazań medycznych.

Sam stan po 1 lub 2 cc nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do porodu drogami natury.

Musimy pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Kobiety, które miały udany VBAC bardzo często mówią o tym, że “odzyskały wiarę we własne możliwości”. Poród drogami natury “wzmacnia poczucie kobiecości”, “pozwala nabrać pewności siebie”, dodatkowo zwiększa “uczucie spełnienia” i “dopełnia ich kobiecość”.

Jeśli tego pragniesz, VBAC jest z pewnością dla Ciebie

Angelika Niczyporuk, położna Bloku Porodowego oraz Domu Narodzin

Udostępniony: 22 marzec 2020 : 22 marzec 2020 Poprawiono: 24 maj 2023
: :
Licznik odwiedzin: 365
Wersje:
2023-05-24 06:08:56 Administrator
2023-05-19 10:54:46 Administrator
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje