W 2023 roku w Szpitalu św. Zofii odnotowaliśmy rekordową liczbę porodów stając się liderem pod względem liczby narodzin w całej Polsce! To niezwykłe osiągnięcie, którego nie moglibyśmy dokonać bez zaufania naszych pacjentów i zaangażowania naszego personelu medycznego.
Szpital św. Zofii pierwszy w Polsce!
5476 - dokładnie tyle mam podjęło decyzję, aby urodzić dziecko w naszym szpitalu. Jednak ta liczba dotyczy jedynie porodów, liczba urodzonych dzieci jest jeszcze wyższa, bo poza porodami, w których witaliśmy na świecie jednego dzidziusia, przyjęliśmy też 82 porody bliźniacze oraz dwa porody trojacze. W minionym roku urodziło się więc 2820 chłopców i 2742 dziewczynki, łącznie 5562 maluchów!
3569 porodów odbyło się drogami natury, w tym 270 w Domu Narodzin. Wykonaliśmy tez 1907 cesarskich cięć.
Nasz Szpital cieszy się zaufaniem nie tylko Polek. W ubiegłym roku aż 940 Pań z 65 krajów było hospitalizowanych właśnie u nas. Kto znalazł się na podium?Oto zestawienie:
- obywatelki Ukrainy - 529 Pań,
- obywatelki Białorusi - 146 Pań,
- obywatelki Rosji - 35 Pań.
VBAC - poród drogami natury po cięciu cesarskim
Niezmiennie wspieramy kobiety w ich decyzjach dotyczących próby porodu drogami natury po wcześniejszym cięciu cesarskim, dlatego pragniemy również podzielić się statystykami dotyczącymi VBAC:
- VBA1C - 240 (poród drogami natury po 1 cesarskim cięciu)
- VBA2C - 36 (poród drogami natury po 2 cesarskich cięciach)
- VBA3C - 8 (poród drogami natury po 3 cesarskich cięciach)
- VBA4C - 1 (poród drogami natury po 4 cesarskich cięciach)
Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz stale doskonalimy nasze metody, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas takich porodów. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jedno cięcie cesarskie nie jest automatycznym wskazaniem do kolejnego, chyba że istnieją powtarzające się wskazania medyczne. W naszym szpitalu kładziemy duży nacisk na prawo kobiet do wyboru i szanujemy ich decyzje.
Pomagamy wcześniakom
Nasz szpital posiada III poziom referencyjny, co oznacza wysoki poziom umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego w zakresie opieki nad nawet nad najbardziej chorymi noworodkami, w tym nad skrajnie niedojrzałymi dziećmi, których urodzenie wymaga specjalistycznej opieki. W ubiegłym roku udzieliliśmy pomocy 345 wcześniakom, a najmniejsze z nich ważyło jedynie 500 gramów. Ponadto, 64 z tych dzieci urodziło się z wagą poniżej 1500 gramów, a 28 z nich ważyło mniej niż 1000 gramów.
Przyjęliśmy także do leczenia jednego maluszka, który został przetransportowany z innego szpitala.
Nie tylko położnictwo
Szpital św. Zofii to nie tylko położnictwo. Pomagamy również pacjentkom z problemami ginekologicznymi. W Oddziale Ginekologii, prowadzonym przez dr n. med. Arkadiusza Barana, wykonujemy operacje oraz zabiegi z zakresu ginekologii i ginekologii onkologicznej. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy łącznie 2860 operacji ginekologicznych i zabiegów, w tym:
- 1505 operacji,
- 1355 zabiegów w trybie jednodniowym (najwięcej od 5 lat!)
Specjalizujemy się m.in. w terapii zaburzeń statyki dna miednicy, nietrzymania moczu, oraz leczeniu endometriozy. Ponadto, zajmujemy się diagnostyką niepłodności. Hospitalizujemy również pacjentki z ciążą zagrożoną w pierwszych miesiącach jej trwania.
We wszystkich przypadkach, w których jest to możliwe, stosujemy zabiegi minimalnie inwazyjne, które nie pozostawiają rozległych blizn i wymagają zazwyczaj krótkiego pobytu w Szpitalu. Dążymy do zapewnienia naszym Pacjentkom jak najwyższej jakości opieki, przy minimalnej ingerencji oraz jak najkrótszym okresie rekonwalescencji.