W 1994 Szpital św. Zofii otrzymał Certyfikat UNICEF i WHO „Szpital Przyjazny Dziecku” za realizację 10 kroków do udanego karmienia piersią. Było to 10 zasad, którymi powinien kierować się każdy szpital położniczy wobec kobiet w okresie okołoporodowym oraz ich dzieci. Zaszczytnym tytułem „Szpital Przyjazny Dziecku” spółka cieszy się już od 30 lat.
O inicjatywie Szpital Przyjazny Dziecku
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) tytuł “Szpital Przyjazny Dziecku” przyznawany jest placówkom medycznym, które realizują program „10 Kroków do udanego karmienia piersią". W Polsce w imieniu WHO i UNICEF certyfikat przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Szpital św. Zofii tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku otrzymał w 1994 roku, jako pierwsza placówka w Warszawie i piąta w Polsce.
Działania podejmowane w Szpitalu na rzecz karmienia piersią
W Szpitalu św. Zofii prowadzona jest szeroka edukacja matek/rodziców dot. karmienia piersią. Począwszy od zajęć w szkole rodzenia, poprzez hospitalizację aż do wypisu pacjentki. Indywidualne konsultacje laktacyjne dla kobiet ciężarnych odbywają się w Oddziale Patologii Ciąży, a każda porada dostosowana jest do indywidualnych potrzeb, problemu i doświadczeń pacjentki.Cały personel sprawujący opiekę nad kobietą ciężarną, rodzącą, matką i jej dzieckiem jest świadomy i przekonany o słuszności kontaktu „skóra do skóry” i korzyściach płynących z karmienia piersią. Wspiera matki w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. Informuje o możliwości ręcznego odciągania pokarmu i przeprowadza praktyczny instruktaż.
W oddziałach, w każdej sali dostępne są laktatory, a pacjentki otrzymują informacje o zasadności ich używania oraz instrukcję postępowania. Na terenie Szpitala dostępny jest także pokój laktacyjny dla matek wcześniaków, gdzie mamy odwiedzające swoje dziecko, mogą w komfortowych warunkach odciągnąć pokarm.
W działaniach wspierających karmienie piersią konsultantki laktacyjne współpracują z położnymi i pielęgniarkami, które sprawują opiekę nad matką i dzieckiem a także
z neurologopedią, fizjoterapeutą i psychologiem. Personel Szpitala wspiera matki w laktacji i przekazuje wiele praktycznych wskazówek na temat bezpieczeństwa dziecka na oddziale
i po wypisie do domu. Co ważne, wszyscy pracownicy spółki zobowiązani są do przestrzegania Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece. Oznacza to, że Szpital nie reklamuje na swoim terenie produktów zastępujących mleko kobiece.
Pacjentki mają dostęp do poradnika „Karmienie piersią krok po kroku” zarówno w wersji drukowanej, jak i w pliku PDF do pobrania ze strony internetowej szpitala. Dostęp do niego jest również poprzez kod QR, który jest w każdej sali.
Obecnie Szpital zatrudnia 13 położnych z certyfikatem IBCLC (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant), 20 położnych posiadających certyfikat CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny) i 35 edukatorek ds. laktacji.
Czwarta reocena na Żelaznej
W dniach 14-15 grudnia 2023 roku po raz czwarty w historii Szpitala z ramienia Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią odbyła się kolejna reocena realizacji
„10 kroków do udanego karmienia piersią” we wszystkich obszarach, gdzie przebywały kobiety ciężarne, rodzące, matki, dzieci i matki z dziećmi. Członkinie komisji oceniającej przyglądały się pracy personelu medycznego, prowadziły rozmowy z personelem medycznym i z pacjentkami o tym, jak w praktyce realizowane jest „10 kroków do udanego karmienia piersią”. Wynik reoceny: 100% dla 10 ocenianych parametrów i ponad 90% dla 2 parametrów.
Przedstawiona przez Komisję wysoka ocena jest dla spółki ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem, że świadczenia realizowane w naszej placówce są na wysokim poziomie,
a pracownicy dokładają wszelkich starań, aby zadania wynikające z poszczególnych 10 kroków były stałą pracą, którą należy kontynuować dla dobra matek i ich dzieci.
O spółce
W 2023 roku odbyło się w Szpitalu 5476 porodów co daje pierwszy wynik w kraju.
Od 2017 roku w Szpitalu działa I Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP prowadząca działalność naukową i badawczą. Zaletą placówki jest przyjazna, rodzinna atmosfera
i otaczanie wszystkich pacjentów fachową i kompleksową opieką.
Spółka posiada certyfikaty PN-EN ISO 9001:2015-10, PN - ISO 37001:2017-05, ISO 27001, ISO 22301 oraz akredytację Centrum Monitorowania Jakości.