Jakie są objawy ospy wietrznej?
Diagnostyka ospy wietrznej i półpaśca opiera się na ocenie klinicznej zmian skórnych i zwykle nie jest trudna. Choroba zwykle rozpoczyna się okresem objawów zwiastunowych, występujących 1–2 dni przed pojawieniem się wysypki.
Do objawów tych zaliczamy:
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- ogólne osłabienie,
- ból głowy i mięśni,
- nieżyt nosa,
- zapalenie gardła.
Następnie pojawia się swędząca wysypka pęcherzykowa na całym ciele, początkowo w postaci plamek, później grudek, na których pojawiają się niewielkie pęcherzyki wypełnione przejrzystym płynem, który z czasem mętnieje.
Po 2–3 dniach w miejscu pęcherzyków pojawiają się krostki, które goją się przez powstawanie strupów. Po odpadnięciu strupków mogą pozostawać na jakiś czas blizny i przebarwienia, które znikają bez pozostawiania trwałych śladów w większości przypadków.
Okres wylęgania, czyli czas od wniknięcia wirusa do pojawienia się objawów, trwa zazwyczaj 1–3 tygodni. Kobiety w ciąży eksponowane lub podejrzane o ekspozycję na VZV powinny mieć przeprowadzoną natychmiastową diagnostykę serologiczną polegającą na oznaczeniu miana przeciwciał w klasie IgG oraz specyficznych przeciwciał przeciwko VZV.
dr n.med. Łukasz Pydyś, ginekolog-położnik