Zalecenia dla kobiet w przypadku hipotrofii

Najważniejszy jest nadzór ambulatoryjny i /lub szpitalny w przypadku pacjentek, które mają hipotrofię rozpoznaną w ciąży.

Natomiast można zapobiegać wystąpieniu hipotrofii poprzez właściwą ocenę czynników ryzyka w I trymestrze ciąży. Można to zrobić na podstawie wywiadu w połączeniu z USG I trymestru z testem złożonym wraz z oceną przepływów w tętnicach macicznych, tak jak to się robi dla oceny ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Więcej o Predykcji preeklampsji w I trymestrze ciąży we wpisie dr Łukasza Jóżwiaka - zapraszamy

W tym teście możemy też wyłonić grupę pacjentek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hipotrofii płodu. Poprzez profilaktycznie włączenie 150 mg Aspiryny na noc przed 16 tygodniem ciąży możemy to ryzyko zmniejszyć. Pamiętaj, aby swojego lekarza na USG zapytać, czy ocenia ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i hipotrofii. Nie każdy lekarz to robi. Jest to zalecane badanie, ale nie ma go w koszyku świadczeń NFZ.

dr n. med. Anna Kajdy, specjalista ginekolog-położnik, specjalista perinatolog. Ordynator Położnictwa

Na wizyty zapraszamy do naszej Przychodni