Zapis z czatu - reżim łóżkowy, patologia ciąży - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Reżim łóżkowy, patologia ciąży

Bardzo proszę o informację jakie są obecnie zalecenia odnośnie dwóch kwestii:

 1. Jakie są wskazania do założenia szwu szyjki macicy, kiedy można zastosować pessar (jestem w 13 tc, szyjka 25 mm, poprzedni poród 33 tc z niewiadomych przyczyn). I tu pytanie - z jakim ryzykiem dla następnych ciąż to się wiąże, czy szew często powoduje uszkodzenia szyjki.
 2. Jakie są zalecenia odnośnie odpoczynku/reżimu oraz przemieszczania się przy założonym szwie vs. przy pessarze. Będę ogromnie wdzięczna za

Odpowiedź:

 1. Skracanie się szyjki może być wskazaniem do założenia szwu. Część lekarzy w takiej sytuacji preferuje pessar. W praktyce bardzo rzadko zdarza się aby szew trwale uszkodził szyjkę.
 2. W obu przypadkach może Pani sobie pozwolić na umiarkowaną aktywność.

Jeszcze zapytam - czy to jest obojętne czy na tak wczesnym etapie wybierze się pessar czy szew? Nie ukrywam, że dla mnie zabieg inwazyjny jest bardzo stresujący.

 • Na tym etapie szew może być skuteczniejszy. Proszę się nie stresować tym zabiegiem.

Czy jeżeli pierwsza ciąża skończyła się przedwczesnym porodem 30+4 ( prom z nieznanych przyczyn) to jest szansa, że 2 ciąża zostanie donoszona?

 • Jak najbardziej jest duża szansa, że kolejna ciąża zostanie donoszona. Proszę być pod stałą kontrola swojego lekarza prowadzącego

Obecnie jestem w 34tc,dziecko waży tylko 1700g,ja od 28tc przytyłam tylko 650g mimo że odżywiam się naprawdę systematycznie i staram się jeść z głową. Wyniki badań nie są książkowe, mam niski wskaźnik hemoglobiny, przyjmuję żelazo 2x1. Czym to może być spowodowane, czy zagraża dziecku? Usg w normie robione tydzień temu. adnotacja AGA zgodna z wiekiem ciążowym. Mnie to niepokoi, ginekolog mnie zbywa, do tego dziecko w dalszym ciągu jest w położeniu podłużnym miednicowym. Moja pierwsza córka urodziła się w 39+5 z waga 2800g SN i w tym tygodniu ważyła więcej niż obecnie nienarodzone dziecko a była bardzo drobna.

 • Rozwiązaniem dla Pani może być ponowne usg. Ze swojej strony mogę zasugerować usg w naszej Przychodni na dobrym sprzęcie i u lekarza specjalisty. Uprzedzam, że nie wiem jaki jest czas oczekiwania. Polecam dr Katarzynę Muzykę-Placzyńską. 

Czy przy pessarze / niewydolności szyjki dozwolone są jakiekolwiek formy aktywności fizycznej, np. ćwiczenia na basenie czy w pozycji odciążającej szyjkę (np klęk podparty)?

 • Jak najbardziej ale proszę unikać napinania brzucha. Rozciąganie i ćwiczenia kręgosłupa jak najbardziej wskazane. Basen także możliwy.

Czyli pessar nie jest przeciwwskazaniem do basenu etc? Obawiałam się infekcji ale chętnie bym się wybrała. Dziękuję.

 • Pessar nie jest przeciwwskazaniem.

Czy przy założonym szwie szyjkowym w 16 tyg. (obecnie 26 tyg) i długości szyjki ok 21-23mm można wykonywać delikatne ćwiczenia dla kobiet w ciąży?

 • Jak najbardziej ale proszę unikać napinania brzucha. Rozciąganie i ćwiczenia kręgosłupa jak najbardziej wskazane

Czy szyjka macicy po zdjęciu szwu zazwyczaj się dobrze rozwiera przy porodzie naturalnym czy może się "zastać" przez ten szew i przez to jakoś gorzej rozwierać podczas poród sn?

 • Czasami szyjka rozwiera się gorzej, ale proszę być dobrej myśli. Doświadczony zespół położnych poprowadzi Panią w porodzie

Dzień dobry, mam łożysko przodujące brzeżnie. Na ile mogę sobie pozwolić ruchowo wg nowych zaleceń? Z tego co się okazało na ostatnim USG to łożysko migruje do góry. 24 tydzień ciąży.

 • Może Pani sobie pozwolić na spokojną aktywność - sanatoryjny tryb życia.

dr Jan Modzelewski, ginekolog-położnik

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje