Zapiski z czatu z położną - porody a covid - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Prezentujemy zapiski z czatów, które odbyły się w ramach wirtualnego dnia otwartego, w dniach 02-06.11.2020 r.

Na Pytania odpowiadały położne Agnieszka Machniewicz i Dorota Bednarczyk.

Dzień dobry. Chciałabym zapytać jak wygląda przyjęcie do szpitala, czy trzeba mieć wykonane testy na covid czy takie testy są robione u Państwa, czy jeżeli nikt nie ma żadnych objawów i nie miał kontaktu z osobą chorą ani na kwarantannie to takie testy nie są wymagane? Czy testy są wykonywane tylko mi czy również osobie towarzyszącej?

 • Testy wykonujemy tylko w wypadku widocznych objawów infekcji lub jeżeli wskazanie wynika z przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego. Nie trzeba wykonywać testów wcześniej. Nie trzeba mieć przy sobie aktualnych wyników testów na COVID-19. 

Czy do planowanego cięcia u Was powinnam mieć zrobiony test na COVID?

 • Nie ma potrzeby wykonywania testu na COVID-19, jeżeli nie ma Pani objawów.

Czy szpital korzysta z nowych, szybkich testów na covid?

 • Jeżeli jest podejrzenie infekcji, mamy możliwość wykonania zarówno testów szybkich (antygenowych) oraz testów PCR.

Od wczoraj mam lekki kaszel (dosłownie 5 razy na dzień) czy będę przyjęta do porodu? Gorączki kataru nie mam.

 • Wywiad epidemiologiczny zostanie zebrany na izbie przyjęć. Wydaje się, że nie jest to kaszel, który powinien Panią niepokoić. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz. Jeśli będą ku temu przesłanki, będzie pobrany test na COVID-19 - zostanie Pani izolowana na czas porodu w przeznaczonej do tego sali, do momentu uzyskania wyniku testu.

Czy w przypadku pozytywnego wyniku rodząca jest odsyłana do innego szpitala?

 • Jeśli Pani wie, że ma Pani pozytywny wynik testu – powinna się pani skierować do szpitala dedykowanego dla pacjentek z dodatnim wynikiem COVID. Jeżeli nie ma Pani takiego wyniku, ale są objawy infekcji lub jeżeli wynikają wątpliwości z przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego, wówczas jest Pani izolowana na specjalnej do tego przeznaczonej sali porodowej.

Czy jeśli wyjdzie wynik pozytywny to oddzielacie Państwo dziecko od matki?

 • Na dzień dzisiejszy nie oddzielamy dziecka od matki.

Czy jeśli zrobią Państwo test na Covid, a mimo wszystko urodzę u Państwa i wynik będzie dopiero później, to czy Państwo zatrzymają dłużej w szpitalu osobę z testem pozytywnym ale bez objawów?

 • W przypadku pozytywnego testu pacjentka jest izolowana, a pobyt i ewentualne przeniesienie zależy od lekarza prowadzącego.

Czy ubrania na wyjście dla mamy jak i dla Dzidziusia może podać Tata wraz z nosidłem jak będzie dostarczał nosidełko czy lepiej mieć je już przy sobie w trakcie pobytu w szpitalu? Nie wiem czy będzie możliwość i czas na przebranie się, a nie chciałabym czekać na męża pod wyjściem w piżamie

 • W momencie wyjścia pacjentka wraz z dzieckiem i położną schodzą na patio szpitala i tam jest możliwość założenia odzieży wierzchniej, którą dostarczy osoba odbierająca ze szpitala. Wtedy też położna pomaga ubrać dziecko i ułożyć w foteliku/nosidle.

Czy jest możliwość podawania paczek w przypadku gdy czegoś nam zabraknie?

 • Zwyczajowo staramy się ograniczać kontakt "ze światem zewnętrznym". Na terenie szpitala jest kiosk zaopatrzony w rzeczy niezbędne dla mamy i dziecka. Niczego nie powinno Pani zabraknąć.

Wiem, że w obecnej sytuacji nie można donosić́ rzeczy ale gdyby pobyt się̨ przedłużał (żółtaczka, jakieś́ powikłania) i zabraknie mi pampersów/ podkładów/podpasek to czy wtedy ktoś́ może donieść́ albo można używać́ szpitalnych?

 • Co do zasady nie ma możliwości donoszenia rzeczy, ale każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Można skorzystać z kiosku na terenie szpitala, w takiej sytuacji jest też możliwość korzystania z rzeczy dostępnych w szpitalu.

Czy porody rodzinne dalej się odbywają?

 • Tak, porody rodzinne odbywają się i na dzień dzisiejszy nie planujemy zmian w tym zakresie. Ojciec / osoba towarzysząca przebywa z mamą od momentu przyjęcia do bloku porodowego lub do Domu Narodzin i do 2 godzin po porodzie. Jeżeli coś się zmieni, będziemy o tym informować na stronie www oraz na naszym profilu na platformie Facebook.

Jak wygląda możliwość wykupienia jednoosobowej sali poporodowej: czy można ją zarezerwować, jaka jest to kwota, czy w dobie covid-u mój Mąż mógłby ze mną dłużej w niej zostać niż 2 godziny?

 • Można wykupić salę jednoosobową, ale mąż nie może tam z Panią przebywać w obecnej sytuacji. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji sali. Zgłasza Pani taką potrzebę w momencie przyjęcia do szpitala. Koszt wynajęcia sali to 500 zł za dobę. Mąż może z Panią przebywać tylko do 2 godzin po porodzie.

Chcąc rodzić z Mężem w dobie covid-u jest wypełniania ankieta epidemiologiczna, czy również jest wykonywany test na covid?

 • Testy wykonujemy tylko w wypadku widocznych objawów infekcji lub jeżeli wskazanie wynika z przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego.

Czy w związku z epidemią COVID i koniecznością wydzielenia miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych, jest zmniejszona dostępność dla innych pacjentek, czy ciężej się dostać na poród do Państwa?

 • Niezmiennie jest dostępnych 7 sal porodowych + pokoje w Domu Narodzin.

Mam pytanie odnośnie maksymalnej ilości porodów, które się mogą odbyć na porodówce u Was. Czy są one zmniejszone ze względu na covid i odseparowanie części łóżek dla tych tylko pacjentek?

 • Dokładamy wszelkich starań aby przyjąć każdą pacjentkę, która się do nas zgłasza. Jednocześnie dbamy, aby pacjentki covid+ były odseparowane od osób niezarażonych. Nie mamy ustalonych limitów porodów.
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje