Prezentujemy zapiski z czatów, które odbyły się w ramach wirtualnego dnia otwartego, w dniach 02-06.11.2020 r.
Na Pytania odpowiadały położne Agnieszka Machniewicz i Dorota Bednarczyk.
Chciałam zapytać jak z mojej strony mogę najlepiej przygotować się do vba2c. Jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży. Nie brałam do tej pory udziału w szkołach rodzenia, gdyż cc były planowane względnie wcześnie. Czy jakieś konkretne ćwiczenia, fizjoterapia lub inne aktywności są wskazane?
- Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu na temat VBAC Warto skorzystać z zajęć szkoły rodzenia, ale dopiero w drugiej połowie ciąży. Odnośnie do ćwiczeń – proszę kontaktować się bezpośrednio z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż zawsze postępowanie należy dostosować do konkretnej sytuacji i możliwości Pacjentki.
Chciałabym podejść do porodu vbac w Waszym Szpitalu.
- Przede wszystkim musi być Pani zakwalifikowana do porodu drogami natury. Jest to dodatkowa kwalifikacja, którą musi przeprowadzić lekarz (np. dr Puzyna). Panie odbywają taką kwalifikację najczęściej w 35/36 tc.
Chciałabym dowiedzieć się jakie są objawy rozchodzenia się blizny po poprzednim cięciu cesarskim w kolejnej ciąży? Jestem po 2 cięciach, aktualnie 38 tydzień i ciągle mam wrażenie, że w okolicy blizny coś się dzieje. Co powinno skłonić mnie do pojawienia się na Izbie Przyjęć? Czy często zdarzają się rozejścia lub pęknięcia macicy? Jeśli zacznie się akcja porodowa jak szybko muszę znaleźć się w szpitalu?
- Lekarz prowadzący ciążę powinien mieć nadzór nad stanem Pani blizny, jeżeli są wątpliwości można wykonać badanie USG i ocenić jej ciągłość grubość. Pęknięcie macicy jest sytuacją niezwykle rzadką w położnictwie. W szpitalu należy pojawić się, jeżeli pojawi się regularna czynność skurczowa macicy (jeżeli nie ma innych wskazań lub dolegliwości).
PRZEBIEG PORODU
Czy na bloku porodowym jest możliwość ogrzania okładów na krocze w końcowej fazie porodu?
- Tak, stosujemy ciepłe okłady jako jedną z metod łagodzenia bólu porodowego.
Mamy podpisaną umowę z PBKM na zabezpieczenie krwi pępowinowej oraz sznura pępowiny. Z tego co wiem, nie będzie problemu z pobraniem u Państwa, ale chciałabym się jeszcze upewnić.
- Nie ma problemu z pobieraniem krwi pępowinowej. Proszę zgłosić taką chęć przy przyjęciu na salę porodową.
Czy na Żelaznej jest możliwość oddania krwi pępowinowej probono?
- Tak istnieje taka możliwość
Czy szpital dysponuje systemem Tens do łagodzenia bólu? Jest dostępny na każdej sali porodowej?
- Tak, szpital dysponuje mobilnym systemem TENS. Jest on dostępny zarówno w bloku porodowym jak i w Domu Narodzin.
W św. Zofii jest 7 sal porodowych – rozumiem, że są one pojedyncze? Czy w każdej jest dostępna wanna?
- Wszystkie sale w bloku porodowym są pojedyncze, w 6 jest dostępna wanna. Wanny są również w pokojach w Domu Narodzin. Tylko 1 sala w bloku porodowym nie ma wanny. Na niej w czasie pierwszej fazy porodu istnieje możliwość skorzystania z prysznica.
Czy będąc pod ciągłym zapisem ktg jest możliwość skorzystania z wanny?
- Tak, przy bezprzewodowym zapisie KTG jest możliwość skorzystania z wanny.
Chciałam dopytać czy w obecnej sytuacji po CC dzieciątko jest cały czas przy Mamie? W 2014 roku miałam CC na CITO w środku nocy, dokładnie o północy. Maluszka zobaczyłam na chwilkę w trakcie cięcia, a później dopiero około 8.00 rano. Jak to wygląda obecnie?
- Jeżeli nie ma przeciwwskazań dziecko jest cały czas z mamą na sali pooperacyjnej, a potem jesteście przenoszeni do oddziału położniczego.
Jak wygląda poród w wodzie, tj. czy po urodzeniu dziecka kolejna faza porodu odbywa się już poza basenem/wanną?
- Decyzję o pozostaniu lub wyjściu z wody podejmuje położna prowadząca. Nie da się jednoznacznie określić, jak będzie przebiegał 3 okres porodu.
Jak ktoś jest ubezpieczony w NFZ to porody są opłacane przez Fundusz
- Tak, a nawet jeżeli nie jest ubezpieczony, to są przepisy, które gwarantują bezpłatny poród wszystkim obywatelkom Polski. Więc można powiedzieć, że poród jest podwójnie bezpłatny