Indukcja porodu cz.II

Indukcja porodu - na czym polega, jakie są przeciwwskazania?

Czym charakteryzują się farmakologiczne metody indukcji porodu?

Najbardziej popularna metoda indukcji porodu to wlew dożylny z oksytocyny. Stosuje się wlew kroplowy metodą małych lub dużych dawek. Po dożylnym wstrzyknięciu oksytocyna działa natychmiastowo. Częstotliwość i intensywność skurczów macicy rośnie stopniowo przez 15 do 60 minut, a następnie stabilizuje się. Po odłączeniu wlewu efekt utrzymuje się przez 20 minut. Aktywność macicy zmniejsza się stopniowo do poziomu wyjściowego w ciągu około 40 minut.

Inna farmakologiczną metodą indukcji są prostaglandyny. Metoda dedykowana jest do preindukcji porodu, dlatego stosowana jest rzadziej do wywoływania porodu.

A mechaniczne metody indukcji porodu?

Mechaniczne metody preindukcji porodu wykorzystują miejscowe wydzielanie prostaglandyn pod wpływem ucisku na dolny odcinek macicy. Jest to metoda stosunkowo łatwa i tania do stosowania. Zmniejsza ryzyko nadmiernej stymulacji mięśnia macicy i może być wykorzystywana u pacjentek po przebytych cięciach cesarskich.

projekty blog 2021(15)

Po co zakłada się cewnik Foleya lub Cooka?

Na początku może wyjaśnię czym jest tzw. balonik - jest to cewnik Foleya wypełniony 0,9% roztworu NaCl, cewnik Cook’a dwubalonowy. Stosując go, wywierany jest nacisk na ścianę dolnego odcinka macicy, zwiększając w ten sposób miejscowe uwalnianie prostaglandyn - jest to jedna z metod mechanicznego przyspieszania dojrzewania szyjki macicy.

Ma on wiele zalet:

• łatwość przeprowadzenia procedury,
  • odwracalność,
  • możliwość zniwelowania niektórych działań niepożądanych - na przykład nadmiernej aktywności skurczowej macicy,
  • stosunkowo niewielki koszt,
  • skuteczność w uzyskaniu porodu podobna do prostaglandyny PGE2, przy mniejszym ryzyku nadmiernej czynności skurczowej macicy i zaburzeń tętna płodu oraz zdecydowanie niższych kosztach,
  • możliwość stosowania u pacjentek po przebytym cięciu cesarskim.

Jednak nie możemy go stosować m.in. w przypadku:

• krwawienia z dróg rodnych,
  • położenia miednicowego płodu,
  • ciąży wielopłodowej,
  • części przodującej ponad płaszczyzną wchodu miednicy,
  • pęknięcia błon płodowych,
  • zakażenia dolnego odcinka dróg rodnych,
  • jakichkolwiek innych przeciwwskazaniach do indukcji porodu

lek. Agnieszka Łojek-Ozga, ginekolog-położnik