Infekcja, alergia, czy jeszcze inny powód? Jak poznać, czy mamy do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym u dziecka?
Rodzice bardzo często mają wątpliwości, czy ich dziecko ma kaszel suchy, czy mokry. Odróżnienie ich jest bardzo istotne dla rozpoczęcia prawidłowego leczenia.
Kaszel suchy jest męczący, może brzmieć trochę jak „poszczekiwanie”. Może przybierać charakter ataków duszącego, napadowego kaszlu lub pojedynczych pokasływań. Najprostszym sposobem określenia, jaki charakter kaszlu ma dziecko, jest sprawdzenie, czy odkrztusza ono jakąś wydzielinę, czy też nie. O kaszlu suchym zatem mówimy, gdy maluszek nie odkrztusza żadnej wydzieliny. Kaszlowi mokremu zaś towarzyszy wykrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych.
Najczęstszą przyczyną kaszlu są infekcje układu oddechowego, jak np. zapalenie gardła czy nosa, wywołane głównie przez wirusy, zdecydowanie rzadziej przez bakterie. Początkowa faza infekcji (2-3dni), to w większości przypadków kaszel suchy, który z upływem czasu, staje się bardziej miękki i wykrztuśny.
Kaszel może być również sprowokowany poprzez czynniki mechaniczne lub chemiczne, jak zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy, a także alergiczne - pyłki traw i drzew.
U dzieci, chociaż nie tylko, może być związany także z zachłyśnięciem się pokarmem, a niejednokrotnie różnymi przedmiotami (tzw. ciałami obcymi), które „niechcący” wpadają do dróg oddechowych, jak np. drobne części zabawek, orzeszki.
Zapraszam serdecznie do Przychodni Specjalistycznej św. Zofii, gdy u Waszego dziecka po 2-3 dniach tzw. domowego leczenia nie widzicie poprawy. Bądź też, gdy maluszek ma kaszel i wysoką gorączkę, ponieważ może to być objawem np. zapalenia płuc. I zawsze w przypadku, gdy zaczyna kaszleć noworodek i małe niemowlę do 6 miesiąca życia, niezależnie, czy równolegle pojawi się u niego gorączka.
dr Danuta Sawicka, specjalista pediatrii