PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

3 oraz 7 sierpnia 2020 r. w związku ze Światowym Tygodniem Karmienia Piersią odbyły się dwa chaty z naszymi położnymi: Małgorzatą Gieradą-Radoń, Eweliną Dudek oraz Alicją Misztal

Pytań oraz wątpliwości było wiele, ale staraliśmy się na wszystkie skrupulatnie odpowiadać. Może znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytania.

Za chęcamy do lektury.Co powinnam zabrać do szpitala żeby pomóc sobie przy karmieniu piersią?

Przede wszystkim pozytywne nastawienie i chęć karmienia piersią to już 99.9% sukcesu. Jeśli będzie problem, adekwatnie do sytuacji na oddziale będziemy doradzać rozwiązania.
P.S. Ewentualnie może Pani zabrać lanolinę do smarowania brodawek


Bardzo dziękuję. Czy zabierać poduszkę do karmienia i laktator na wszelki wypadek?

Jeżeli Pani takie ma to oczywiście, że tak.

Dzień dobry! Zostało nam 7 tygodni do porodu, a ja mam wklęsłe i bardzo wrażliwe brodawki (wrażliwe na jakikolwiek dotyk są praktycznie od zawsze). Czy jakkolwiek mogę sobie pomóc przed porodem przygotować się do karmienia? Nie wiem czy będę w stanie przez to, że najmniejszy dotyk jest dla mnie nieprzyjemny, ale może warto jakoś wykorzystać ten czas i jednak je \"zahartować\"? Drugie pytanie: czy konsultacja na żywo z doradcą laktacyjnym ma sens jeszcze przed porodem?

Proszę teraz nie martwić się na zapas. Najlepiej cieszyć się okresem ciąży. Po porodzie ocenimy skalę problemu i poszukamy ewentualnych rozwiązań. Nie karmimy brodawką tylko piersią Może w kwestii wrażliwości warto rozważyć kapturki.


Dzień dobry, Moja córka ma 5 tygodni i od początku karmię ją piersią. Od dwóch/trzech tygodni zdarza jej się zakrztusić przy karmieniu, odkaszlnąć ze względu na zbyt szybko wypływający pokarm. Mleko wręcz tryska z piersi. Czy jest jakiś sposób żeby to powstrzymać i żeby córka się nie krztusiła? Wypróbowałam już chyba wszystkie pozycje i staram się ją odciągać od piersi przy początkowym wtrysku ale to niewiele daje, a ona się do tego bardziej denerwuje i wtedy ciężko ją z powrotem przystawić.

W czasie karmienia proszę nie przeszkadzać dziecku. Sugeruję w czasie karmienia odchylić się do tyłu. Jeśli nie będzie widziała Pani poprawy, to najlepiej byłoby zgłosić się do Poradni Laktacyjnej, w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.

Dzień dobry, urodziłam syna cc z wagą 3100, przy wypisie miał 2900g, w szpitalu kazano mi kupić mm i go dokarmiać (aż dojdziemy do 100 ml na jedno jedzenie), dawałam synowi 2x30ml mm dziennie i dalej karmiłam piersią, bądź swoim mlekiem odciągniętym. Po 4 dniach od wypisu syn ważył 3315g odstawiłam wtedy mm, ale syn dalej dużo przybiera, ale już nie 100g/dzień. Czy moje mleko może być za tłuste? Jeśli tak to jak zrobić, aby było mniej kaloryczne? Staram się jeść normalnie - nie same sałatki i nie ciężkostrawne tłuste dania. Czy też winne może być to, że syn je zbyt często? Najchętniej cały dzień chciałby być blisko piersi.

Nie ma diety mamy karmiącej! Jemy zdrowo i kolorowo. Proszę cieszyć się, że dziecko dobrze przybiera na wadze i nic nie zmieniać. Przybieranie na wadze to kwestia indywidualna każdego dziecka.

Witam. Jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży a mam przy sobie jeszcze 1,5 rocznego synka, który jest cyckoholikiem Cieszę się, że tak długo udało mi się karmić (z pierwszym synem tylko 3 m-ce). Na dzień dzisiejszy mam taki problem , że piersi bardzo mnie bolą. Samo podejście dziecka do cyca sprawia mi ból ale nie mam serca mu odmówić. Czy jest jakiś sposób abym mogła zniweczyć ból sutków i dalej karmić? Czy ratunkiem jest odstawienie? Jak wpływa karmienie na obecną ciążę? Jakoś w głowie mam strach, że dla maleństwa przyszłego w pokarmie będzie czegoś brakowało.


Karmienie dziecka będąc w ciąży jest bezpieczne, ale czasami brodawki w tym czasie są bardziej wrażliwe. Nie ma to wpływu na skład pokarmu dla dziecka, które ma się urodzić. Musi Pani zdecydować sama na ile ten dyskomfort demotywuje Panią do dalszego karmienia. Proponuję jeszcze spróbować karmić synka w innych pozycjach. Może wtedy bolesność będzie mniejsza.

Pytanie moje dotyczyło bardziej, co robić w sytuacji gdy Malutka zaczyna się denerwować i wypluwać pierś ? Czy jeżeli w dzień karmimy co 1-3h, to czy w nocy noworodek może mieć jedną dłuższą przerwę 4-5 h?

Dzieci powinny być karmione piersią na żądanie minimum 8 razy na dobę. Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze, może mieć w nocy dłuższą przerwę.

Dzień dobry. Jestem ciekawa czy częstotliwość karmień powinna się zmniejszać z czasem? Syn ma dwa miesiące i je co 1h-1,5h (licząc początki karmień). Czasami bywa to problematyczne, bo ciężko wyjść z domu nawet na krótki spacer nie wspominając lekarza. Dodam, że mam hiperlaktację, więc pokarmu nie brakuje.

Dzieci są karmione piersią na żądanie. Każde z nich ma swoje potrzeby. Czasami bardzo częste bycie przy piersi może wynikać z płytkiego przystawiania. Proszę zwrócić na to uwagę.

Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy przyrosty z ostatnich tygodniu u mojego syna urodzonego 19.06 (36+6) nie są za duże? Wynoszą one 400g420g,450g i 500g. Początkowo syn wręcz się krztusił przy karmieniu. Dziś sytuacja jest w miarę opanowana, ale słychać jak czasem ledwo nadąża połykać. W nocy strasznie się męczy i pręży. Nawet przez sen. U pierwszego syna takie prężenia nie występowały. Wcześniej natomiast syn ulewał, potrafił ulewać nawet nosem. Teraz zdarza się to raz na kilka lub kilkanaście dni. Przystawień do piersi mamy około 12-13 na dobę. Karmień około 8-9 ( czasem jedno karmienie jest z 2 piersi) najada się od 6 do 10 minut z jednej.

Tygodniowe przyrosty na wadze Pani syna są jak najbardziej prawidłowe. Proponuję w czasie karmienia odchylić się do tyłu. Może to pozwoli na to, że syn będzie spokojniej jadł i będzie miał mniej problemów z brzuchem.

Chciałam zapytać w takim razie o odbijanie po karmieniu piersią. Jestem już po szkole rodzenia i nie było na niej w ogóle o tym mowy. Czy wciąż trzeba po każdym karmieniu klepać dziecko w plecki? czy już się od tego odeszło?

Wszystko zależy od tego, czy dziecko potrzebuje odbijania. Jeśli po karmieniu zasypia proszę mu nie przeszkadzać.

Cześć Małgosiu, co można podawać na relaktację...oprócz częstszego stymulowania wody?

Ciężko bez przeanalizowania sytuacji doradzić farmakologiczne rozwiązanie. Na pewno stymulacja i picie preparatów na bazie słodu jęczmiennego jest ok.

Czy w szpitalu Św. Zofii można odmówić dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym? Bardzo chciałabym karmić tylko piersią po porodzie.

Oczywiście może Pani odmówić dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym, ale przy ubytku powyżej 10% wagi dziecka, może to być wskazanie pediatry. Wszystko jest konsultowane z pacjentką i decyzja podejmowana jest wspólnie. Oczywiście w pierwszej kolejności dokarmiamy odciągniętym pokarmem mamy.

Dzień dobry. Czy podanie smoczka 7 tygodniowemu dziecku może utrudnić pozbycie się nakładek do karmienia?

Szanowna Pani, Podanie smoczka jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka. Podanie go może zaburzyć proces laktacji i prawidłowego ssania.

Dzień dobry, 6 czerwca urodziłam bliźniaków, i obecnie jesteśmy na karmieniu mieszanym. Bardzo chciałabym karmić tylko piersią, czy jest to możliwe, i jak do tego dojść? Mlekiem modyfikowanym dokarmiam 2-4 razy na dobę po 90-120ml, w nocy dzieciaki najadają się piersią i nie potrzebują dokarmiania.

Warto obserwować wskaźniki skutecznego karmienia (przyrosty masy ciała, stolce, mikcje). Należałoby sprawdzić akt karmienia, stopień stymulacji laktacji itd.. Na tej podstawie można ocenić, czy można ograniczyć dokarmianie na rzecz wyłącznego karmienia piersią.

Dzień dobry, czy po każdym karmieniu dziecko należy układać w pozycji do odbicia czy można położyć do łóżeczka i w jakiej pozycji? Z góry dziękuję.

Zalecamy układanie dziecka do odbicia, natomiast jeżeli jest taka potrzeba, może Pani ułożyć dziecko w łóżeczku na boku, aby w przypadku ulania dziecko się nie zachłysnęło. Przypominamy, że nie powinna Pani układać dziecka na wznak zaraz po karmieniu.


Czy jest jakiś trick - oprócz ćwiczeń i kosmetyków - żeby piersi po zakończeniu laktacji pozostały w miarę jędrne? Coś co mogę zrobić już teraz, karmiąc dziecko piersią.

Wszystko zależy od budowy piersi. Może Pani na przykład nosić dobrze dopasowany biustonosz.Nie na wszystkie pytania jesteśmy w stanie odpowiedzieć podczas czatu.

Nie udzielamy konsultacji medycznych przez internet bez zebrania szczegółowego wywiadu i wstępnej diagnostyki - to kwestia bezpieczeństwa pacjenta oraz etyki wykonywania zawodu

Dziękujemy za zrozumienie.

Edytuj
To cię zainteresuje
Więcej o karmieniu piersią
Wszystkie nasze artykuły
Poradnia laktacyjna w Przychodni św. Zofii

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje