Urodynamika to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem funkcji dolnych dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Badanie służy ocenie utrzymania prawidłowego ciśnienia oraz przepływu moczu w pęcherzu, a jego podstawowym celem jest poznanie dynamiki pracy układu moczowego, w tym mięśni pęcherza moczowego oraz zwieraczy cewki moczowej.
Urodynamika pozwala na bardziej precyzyjne postawienie diagnozy i zrozumienie, co może być przyczyną patologii w obrębie układu moczowego takich jak nietrzymanie moczu, trudności w mikcji czy uczucie parcia na mocz.
Badanie urodynamiczne pomaga lekarzom dokładniej diagnozować konkretne schorzenia, np. odróżnić nietrzymanie moczu od nadreaktywności pęcherza. Badanie pomoże też zrozumieć mechanizm powstawania choroby i dostosować odpowiednie leczenie.
Kto powinien zrobić badanie urodynamiczne?
Badanie urodynamiczne dedykowane jest osobom, które doświadczają problemów z układem moczowym, czyli tym którzy:
- mają trudności w utrzymaniu moczu np. podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy uprawiania sportu;
- mają problem z rozpoczęciem mikcji, odczuwają ból lub potrzebują dużo czasu na oddanie moczu lub takich, które nie są w stanie całkowicie opróżnić pęcherza podczas mikcji,
- odczuwają częste i silne parcie na oddawanie moczu,
- przygotowują się do operacji w obrębie układu moczowego,
- są już po operacji, a badanie ma służyć monitorowaniu skuteczności leczenia.
O konieczności przeprowadzenia badania urodynamicznego decyduje lekarz urolog oraz ginekolog na podstawie wywiadu pacjenta i obserwacji objawów.
Badanie urodynamiczne w Przychodni św. Zofii
Po uzyskaniu skierowania należy zapisać się na badanie urodynamiczne dzwoniąc do Rejestracji pod nr tel. 22 25 59 900 (8.00-19.00 od poniedziałku do piątku),
⇒Pacjenci z dodatnim testem HCV proszeni są o zgłoszenie tego podczas rejestracji.
Przygotowanie do badania urodynamicznego
3 TYGODNIE PRZED BADANIEM – należy wykonać posiew moczu (czas oczekiwania na wynik 5 - 7 dni)
- Jeśli wynik posiewu jest dodatni, prosimy o kontakt pod nr tel.: 22 25 59 900 (8.00-19.00 od poniedziałku do piątku), zostanie umówiona konsultacja z lekarzem
- Jeśli wynik posiewu jest ujemny, prosimy o przyniesienie go w dniu badania.
3 DNI PRZED BADANIEM – należy zapisywać pomiary objętości oddawanego moczu i przyjmowanych płynów w dzienniczku mikcji.
⇒ Do pobrania dzienniczek mikcji
- pacjentki prosimy o wygolenie przed badaniem włosów łonowych.
W DNIU BADANIA:
- powinno być wypróżnienie (na noc poprzedzającą badanie należy włożyć czopek glicerynowy do odbytu),
- należy zgłosić się po lekkim posiłku (nie wolno być na czczo),
- należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, dlatego zaleca się na godzinę przed badaniem wypić 3 szklanki niegazowanej wody (lub mniej, jeśli pacjent oddaje mocz częściej niż co godzinę).
- nie należy oddawać moczu, o ile to możliwe, do 2 godz. przed badaniem (nie dotyczy pacjentów z pęcherzem neurogennym),
- proszę przynieść całą swoją dokumentację medyczną (urologiczną, ginekologiczną, ortopedyczną, neurologiczną, internistyczną, karty informacyjne z pobytów w szpitalu, wyniki badań), wykaz aktualnie przyjmowanych leków oraz wypełniony dzienniczek mikcji.
Badanie urodzynamiczne wykonywane jest w ramach kontraktu z NFZ lub odpłatnie (patrz cennik)