Oddział położniczy - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Oddział Położniczy C

W bliskim sąsiedztwie Przyszpitalnego Domu Narodzin znajduje się mały, kameralny oddział poporodowy prowadzony przez samodzielne, doświadczone położne, które obejmują opieką matkę i dziecko. Przebywają tu kobiety, które urodziły w Domu Narodzin, ale również te w fizjologicznym połogu, po porodzie w Bloku Porodowym. W oddziale Położniczym C, bo tak on się nazywa, matka przebywa na sali razem z dzieckiem (system rooming-in). Znajduje się tu 5 sal pobytowych z pełnym węzłem sanitarnym: 4 sale 2-osobowe i jedna 3-osobowa. A każda z nich wyposażona jest w przewijak i wanienkę do kąpieli oraz podstawowe kosmetyki do pielęgnacji noworodka. W oddziale do dyspozycji pań jest pomieszczenie zwane “kuchenką” wyposażone w lodówkę, czajnik i kuchenkę mikrofalową. Wszystkie posiłki - a jest ich 5, każda z pań otrzymuje na sali.

Położne dwa razy dziennie: rano (ok. 8.00) i wieczorem (ok. 20.00) przeprowadzają obchód położniczy. Oceniają obkurczanie się mięśnia macicy, krwawienie z dróg rodnych, a także proces gojenia się krocza. Decydują o wypisie pacjentki do domu. Swoją wiedzą i zdobytymi przez lata umiejętnościami wspierają kobiety w karmieniu noworodka. Edukują w tym zakresie i służą praktyczną radą.

Codziennie w godzinach rannych dyżurny neonatolog bada dzieci, zleca wykonanie badań laboratoryjnych i ocenia konieczność ewentualnego leczenia. To on decyduje o wypisie dziecka do domu. Gdy zachodzi konieczność leczenia dziecka, jeśli tylko jest to możliwe, cały proces terapeutyczny odbywa się na sali u matki przy jej aktywnym udziale. Mama ma prawo uczestniczyć we wszystkich zabiegach wykonywanych przy noworodku (badanie przez neonatologa, szczepienia, wykonywanie badań).

  • Standardowy czas pobytu na oddziale to min. 48 godz.
  • Po dwóch skończonych dobach po porodzie i po wykonaniu badań przesiewowych noworodka, matka i dziecko zostają wypisywani do domu.
  • Wypisy odbywają się w II turach (ok. 10.00 i ok. 14.00).
  • Dokumentację wypisową dla dziecka sporządza lekarz pediatra, a dla matki położna. Oba wypisy wręcza położna pełniąca dyżur.
edytuj
Śledźcie nas na instagramie
Macie swojego Instagrama? My również, a dokładniej Dom Narodzin działający przy Szpitalu św. Zofii!
Chcemy pokazywać Wam pracę w Domu Narodzin od kuchni, zapoznamy Was z maluszkami, kóre przyszły u nas na świat,
podzielimy się też wiedzą dotyczącą opieki nad bobasem i mamą w trakcie i po porodzie.
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje