Preeklampsja bez tajemnic. Kampania informacyjna - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Preeklampsja bez tajemnic. Kampania informacyjna

IDEA AKCJI

Wiecie, że nawet 10% ciąż jest powikłanych nadciśnieniem, a stan przedrzucawkowy, w zależności od populacji, może występować nawet u 3% ciężarnych?
Preeklampsja, inaczej zwana stanem przedrzucawkowym, rzucawką, nadciśnieniem lub zatruciem ciążowym czy gestozą to choroba, która pojawia się wyłącznie w ciąży. Niestety, jej konsekwencje mogą być dramatyczne, włączając w to nawet śmierć matki i dziecka. Tymczasem odpowiednia diagnostyka, opieka lekarska i dyscyplina mamy pod względem przyjmowania zapisanych leków, jest w stanie zapobiec nawet do 90% cięższych postaci nadciśnienia.


Kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic towarzyszy hasło: Preeklampsja. Wczesne rozpoznanie zwiększa bezpieczeństwo ciąży i porodu.
Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.


Kampania #preeklampsjaBEZtajemnic ma za zadanie przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy są niepokojące?


Slide

Pamiętam jeszcze z czasów praktyk, jak mąż wnosił pacjentkę na Izbę Przyjęć, która w donoszonej ciąży miała drgawki i była nieprzytomna.
dr hab. n. med. Anna Kajdy, Ordynator Położnictwa ze Szpitala św. Zofii, Profesor CMKP

Nadciśnienie ciążowe - czy jest się czego bać?

Preeklampsja (PE) jest wielosystemowym zespołem objawów chorobowych, które pojawiają się po skończonym 20 tygodniu ciąży, w trakcie porodu lub w połogu. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowej implementacji łożyska - najprościej mówiąc, kiedy łożysko łączy się z macicą zbyt płytko i połączeń jest za mało.
W wyniku tego zaburzone jest odżywianie płodu i w konsekwencji mama chcąc poprawić przepływ przez łożysko, ma coraz większe ciśnienie.
Stan przedrzucawkowy może mieć lekki przebieg – ciśnienie, które daje się kontrolować dostępnymi lekami, lub ciężki - z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi zarówno dla matki jak i dziecka.

Lekarze i specjaliści ze Szpitala i Przychodni św. Zofii przygotowali dla was kompendium wiedzy o nadciśnieniu ciążowym. Zachęcamy do lektury.

idea akcji(19)idea akcji(20)idea akcji(17)


Slide

Wprawdzie przewidywanie wystąpienia preeklampsji nie pozwala na to, aby zapobiec chorobie, ale dzięki świadomości, że choroba może wystąpić, mamy wiedzę i możliwości, aby ciążę i poród przeprowadzić bezpiecznie. Zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

lek. Jan Modzelewski, położnik-ginekolog, perinatolog

Naukowcy od lat starają się przewidywać, które kobiety są bardziej narażone na wystąpienie ciężkich postaci nadciśnienia. Są oczywiście czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego w ciaży, do których należą:

  • zaawansowany wiek matki > 40 r.,
  • wysoka masa ciała BMI > 35 kg/m2 sprzed ciąży,
  • przewlekłe nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • toczeń rumieniowy układowy,
  • zespół antyfosfolipidowy,
  • zapłodnienie in vitro.

Jednak stan przedrzucawkowy u wielu kobiet nie daje wcześniejszych objawów. Na co zwracać uwagę? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Przeczytajcie dwa wywiady - jeden z ginekologiem-położnikiem, perinatologiem, dr hab. n. med. Anną Kajdy oraz z pacjentką, która doświadczyła preeklampsji.

idea akcji(13)idea akcji(15)



Przygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych infografik i materiałów do pobrania. Wśród nich znajdziecie: 
- Infografikę o objawach towarzyszących preeklampsji. .
- Miesięczny dzienniczek do zapisywania pomiaru ciśnienia.
idea akcji (4) 

idea akcji (2)KORZYSTAJCIE NA ZDROWIE




Wiesz, że w Szpitalu św. Zofii możesz wykonać bezpłatne badanie w kierunku preeklampsji jednocześnie przyczyniając się do identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym?

Większość przypadków preeklampsji pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka, dlatego zachęcamy do udziału w Badaniu PE37
To badanie kliniczne, koordynowane przez BCNatal (Hospital Sant Joan de Déu, Hospital Clínic Barcelona). Uczestniczy w nim wiele innych ośrodków krajowych i europejskich, w tym Zakład Zdrowia Prokreacyjnego CMKP we współpracy z Centrum Medycznym „Żelazna” sp. z o. o.
Celem badania jest znalezienie prostej strategii pozwalającej na identyfikację matek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia późnego stanu przedrzucawkowego i indukcja porodu przed wystąpieniem powikłań.

Czy udział w badaniu jest dla Ciebie?

Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania służącemu identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym

  • Czy to będzie Pani pierwszy poród? TAK
  • Czy jest Pani w ciąży pojedynczej? TAK
  • Czy ma pani ukończony 18 rok życia? TAK
  • Czy miała Pani wykonane USG II trymestru (tzw. USG połówkowe - 18-22 tyg.)? TAK
  • Czy ma pani planowany poród drogą cesarskiego cięcia? NIE
  • Czy ma Pani rozpoznaną preeklampsję? NIE
  • Czy ma pani rozpoznane nadciśnienie ciążowe? NIE
  • Czy ma pani rozpoznane przewlekłe nadciśnienie? NIE

Jeśli odpowiedź na którekolwiek pytanie powyżej jest inna niż ta wymieniona, to Pacjentka nie spełnia kryteriów włączenia i niestety nie może wziąć udziału w badaniu.

Więcej informacji o badaniu i informacje o tym, jak i kiedy się zgłosić, znajdują się na stronie:
https://szpitalzelazna.pl/pe37


Zapewnie nie tak wyobrażałaś sobie czas ciąży... Pamiętaj jednak, że diagnoza preeklampsji to nie wyrok. Dzięki wczesnemu screeningowi ciąży i twojej czujności, ty i maluszek jesteście pod szczególną opieką. Teraz liczy się spokój i odpoczynek.


Jeśli jednak po diagnozie zastanawiasz się, co dalej? Co mi wolno, a czego nie? Czujesz, że nie radzisz sobie z diagnozą? Skorzystaj z podpowiedzi naszych ekspertek: mgr Darii Lipy, fizjoterapeutki oraz mgr Martyny Niżniowskiej, psycholożki ze Szpitala św. Zofii.

idea akcji (8)idea akcji (6)

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Masz pytania? Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Zachęcamy do kontaktu! Możesz pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje