Nosidełka do noszenia dzieci ułatwiają życie i ratują kręgosłupy wielu rodziców. Kiedy jednak można bezpiecznie wkładać niemowlaka do nosidła ergonomicznego? Które nosidło jest bezpieczne i czy dziecko musi samodzielnie siadać, by być bezpiecznie noszonym w nosidełku?
Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?
Jak w wielu przypadkach, zdania są podzielone. Na pewno w pierwszych tygodniach życia noworodka najlepszym rozwiązaniem jest chusta tkana. Dobrze zawiązany (to kluczowe!) na ciele dziecka materiał odciąża jego delikatny kręgosłup na całej długości, a pozycja leżąca sprawia, że i głowa dziecka jest zabezpieczona. Co jednak potem? Czy gdy maluch nabierze kilogramów i zaczyna kontrolować swoją główkę można iść dalej i zacząć używać nosidełek?
Lepsza chusta czy nosidło?
Nosić dziecko w chuście czy w nosidełku? Jako doradcy noszenia CarryLove.pl uważamy, że im młodsze dziecko (przede wszystkim noworodek) tym bardziej powinno się przyjrzeć różnym rozwiązaniom związanym z chustami. Wielu rodziców, którzy obawiają się, że nie podołają wiązaniu chusty długiej świetnie radzi sobie z chustami kółkowymi. Warto wiedzieć jak rozwija się kręgosłup noworodka i małego dziecka i świadomie zdecydować, czy od razu używać będzie się nosidełek, czy jednak na początku pomocne i wygodne będzie chustonoszenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju dziecka pierwszych wyborem dla noworodka powinna być właśnie chusta, najlepiej tkana. Jednak gdy dziecko jest już nieco starsze, świetnie już samodzielnie trzyma główkę i jest już większe, wybór wcale nie jest taki oczywisty. To czas, w którym rodzice mają najwięcej dylematów związanych z noszeniem. Jeśli rodzic potrzebuje narzędzia, które będzie go wspierało w noszeniu kilkumiesięcznego dziecka, śmiało może już spoglądać w stronę nosidełek. Starsze dziecko często trudno jest przyzwyczaić do bycia w chuście. Uważamy, że zdecydowanie lepszą opcją jest wkładanie niesiedzącego, kilkumiesięcznego niemowlaka w dobrane przez doradcę CarryLove.pl nosidełko ergonomiczne niż noszenie w źle zawiązanej chuście. No właśnie - pojawiło się tu słowo klucz. W dobrze dobranym nosidle! Jako doradcy noszenia CarryLove.pl uważamy, że nosidełko dla każdego, nawet starszego dziecka powinno być kupowane wraz ze specjalistami. Gdy w grę wchodzi nosidełko dla maluszka, doradca noszenia jest niezbędny. Tylko on pokaże rodzicom całą gamę możliwości jakie przed nimi stoi. Dla małego dziecka wybrać można różne typy nosidełek, kilka ich wielkości i rodzajów. Gdy ma się taką wiedzę, łatwiej jest świadomie zadecydować, czy powinno się kupić jeszcze chustę, czy może już nosidełko do noszenia dziecka.
Czy warto kupić nosidełko dla dziecka?
Każda sytuacja jest inna - jedni rodzice nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez chust czy nosidełek dla dzieci, inni w ogóle ich nie potrzebują. Przed decyzją o kupnie nosidła ergonomicznego warto najpierw się przyjrzeć swojemu stylowi życia i potrzebom. Jako doradcy noszenia dzieci CarryLove.pl uważamy, że zdecydowanie wygodniej i zdrowiej jest nosić maluchy w chustach/nosidłach niż na rękach. Żeby się przekonać czy te rozwiązania są dla konkretnej pary rodzic-dziecko dobre, najlepiej na początek nosidełko po prostu wypożyczyć. Później przyjdzie czas na decyzje, czy nosidło kupić, czy wynajmować zawsze kiedy będzie taka potrzeba (np. urlop czy weekendowy wyjazd w góry). Największy wybór nosidełek w Warszawie (oraz w sklepie internetowym) znajdziecie w CarryLove.pl (Anielewicza 37).
Nosidło ergonomiczne niejedno ma imię
Wybierając dla dziecka najlepsze nosidełko ergonomiczne warto pamiętać, że na rynku jest mnóstwo nie tylko marek, ale też rodzajów nosideł. Dobre nosidło ergonomiczne może być:
- klamrowe, a więc takie, w którym zarówno pasy naramienne, jak i pas biodrowy zapinane są na wygodne klamry, ten typ nosidełek jest chyba najbardziej popularny wśród rodziców, zazwyczaj przed przymiarkami nosidełkowymi myślą oni właśnie o modelu klamrowym;
- wiązane, w którym wszystkie pasy trzeba samodzielnie zawiązać w węzeł lub kokardkę, często wybierają je rodzice, którzy wcześniej nosili maluszka w chuście i nie boją się pracy z materiałem czy dociągania pasów (bo te mogą być zarówno wąskie i wypełnione, jak i z szerokiego chustowego materiału);
- hybrydowe, to tak zwane chustonosidła, łączące w sobie szybkość zakładania nosideł (pas biodrowy na klamrę) oraz idealne dopasowanie chusty (wiązane, często szerokie pasy naramienne), nosidełka hybrydowe (i wiązane) ze względu na przebieg pasów naramiennych bezpośrednio pod nóżkę dziecka często wybierają rodzice najmłodszych dzieci, taki sposób poprowadzenia materiału nie bodźcuje do wyprostu pleców maluszka.
Nosidełko dla noworodka?
Jeśli twoje dziecko jeszcze nie siada, a ty nie możesz (albo nie chcesz - to też często jest po prostu świadomy wybór rodzica) nosić maluszka w chuście, nic straconego. Babywearingowy świat już dawno przestał być zero-jedynkowy. Jeśli chcesz nosić niesiedzące dziecko w nosidełku, też możesz. Dostępnych jest mnóstwo modeli nosideł ergonomicznych dla kilkumiesięcznych dzieci. W takiej sytuacji warto jednak rodzaj nosidełka uzgodnić z doradcami noszenia CarryLove.pl, którzy na doborze nosideł dla niemowlaków znają się jak nikt inny. Jakie są najlepsze nosidełka do noszenia najmniejszych niemowląt? Przede wszystkim muszą to być modele regulowane, by zarówno ich szerokość, jak i wysokość dokładnie dopasować do wymiarów dziecka. Im młodszy maluszek, tym jest to ważniejsze. Dobrze by było, żeby nosidełko dla kilkumiesięcznego (a czasem nawet kilkutygodniowego) maluszka było jak najmniejsze. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że im większe nosidełko, tym początkowo więcej materiału trzeba sprytnie ukryć na ciele dziecka. Wielu producentów (np. Fidella) ma w ofercie dwie wielkości regulowanych nosidełek. Są też firmy specjalizujące się właśnie w nosidłach dla najmłodszych dzieci (np. Storchenwiege).Bardzo częstym wyborem dla najmłodszych dzieci są nosidła wiązane lub hybrydowe. Ich pasy naramienne nie są wpinane w połowie pleców dziecka (co sprawia, że plecy maluszka są bodźcowane, co może zaburzać naturalną kifozę kręgosłupa maluszka, pisałyśmy o tym w artykule o rozwoju kręgosłupa niemowląt w pierwszym roku życia), tylko poprowadzone bezpośrednio pod nóżki. Niektóre nosidła klamrowe (np. Fidella Fusion czy Kavka Multi Age) mają specjalne przepinki, które również umożliwiają takie poprowadzenie pasów naramiennych. Doradcy noszenia CarryLove.pl pomagają dobrać nosidełka dla dzieci on line i w sklepie stacjonarnym w Warszawie. Co więcej, jeśli swoje nosidełko ergonomiczne kupisz przez Internet, skontaktują się z tobą, by wspólnie prawidłowo je wyregulować.
Nosidło dla dziecka, które już siada
Gdy niemowlak już samodzielnie siada możliwości doboru nosidła jest jeszcze więcej. W zależności od tego jak dziecko jest duże (rozmiar ubranek) można kupować nosidełka standardowe (do rozmiaru 98/104) lub toddlerowe (dla dzieci noszących ubranka od rozmiaru ok. 86). Do wyboru wciąż jest gama nosidełek regulowanych, ale można też kupić modele rozmiarowe (baby dla dzieci w rozmiarówce ok. 74-92/98 oraz toddler dla starszaków od rozmiaru 92/98 do 104).Dzieci, które siedzą można już nosić nie tylko z przodu (na brzuchu opiekuna), ale też na plecach. To daje dodatkowe możliwości, maluch więcej widzi, a i rodzicowi łatwiej i wygodniej się chodzi. Oczywiście i w przypadku starszych dzieci polecamy mierzenie nosideł z doradcą CarryLove.pl.