Wiązanie chusty. Jakie jest najlepsze dla noworodka i mamy? - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Wiązanie chusty. Jakie jest najlepsze dla noworodka i mamy?
Jakie jest najlepsze wiązanie chusty dla noworodka?

Wielu rodziców nie wyobraża sobie funkcjonowania z noworodkiem bez chustonoszenia. Gdy już maluch jest na świecie przychodzi czas na wybór najlepszego dla wszystkich wiązania. Doradcy noszenia CarryLove.pl przyznają, że najczęstszym wyborem w pierwszych tygodniach po porodzie jest wiązanie chusty tkanej kangurek. Dlaczego?

Nosić w chuście można od pierwszych dni życia dziecka. Od początku ma się do dyspozycji kilka różnych chust (elastyczne oraz tkane kółkowe i długie) i rodzajów wiązań (wiązanie na boku w chuście kółkowej oraz wiązania chusty długiej z przodu - kangurek i kieszonka oraz… plecak prosty na plecach!). W praktyce, gdy noszony ma być noworodek najczęściej wybór rodziców pada właśnie na kangurka. Nie ukrywamy, że jako doradców noszenia bardzo nas to cieszy. Kangur to jedno z najlepszych wiązań, nie tylko dla dziecka, ale też (a może przede wszystkim!) dla mamy w połogu.

Kangurek - najlepsze wiązanie dla noworodka?

Kangurek to wiązanie, którego najczęściej uczymy na konsultacjach chustowych w CarryLove.pl, w których uczestniczą rodzice z noworodkami. W tym wiązaniu dobrze pozycjonują się nawet wcześniaki. Wszystko za sprawą przebiegu chusty na ciele dziecka. Dobrze dociągnięta na plecach malucha chusta tkana zapewnia mu prawidłowe podparcie i utrzymanie bezpiecznej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej. Cechą charakterystyczną kangurka jest też możliwość korekty pozycji, gdy np. noworodek zaśnie. To jedyne wiązanie chusty długiej, w którym można to zrobić bez konieczności ponownego motania dziecka.

W kangurku materiał delikatnie opina plecy dziecka, umożliwiając również odłożenie śpiącego dziecka wraz z chustą. To niezwykle ważne, bo wiadomo, że wiele noworodków spokojnie śpi tylko w pobliżu rodzica. Otulenie chustą i prawidłowy sposób odłożenie dziecka sprawiają, że drzemka rozpoczęta w chuście może być kontynuowana w łóżeczku, wózku czy na kanapie. Nie wierzysz? Podczas konsultacji chustowych w CarryLove.pl sprawdziliśmy to wielokrotnie.

Kangurek - zalety z punktu widzenia mamy

To, że noszenie w dobrze zawiązanej chuście jest bezpieczne i zdrowe dla noworodka jest rzeczą oczywistą. Z punktu widzenia doradcy noszenia równie ważne jest też to, jak chusta wpływa na rodzica, w szczególności na mamę w połogu. Są wiązania, które mniej lub bardziej sprzyjają kondycji mamy. Kangur jest jednym z tych, które są bardzo korzystne i dla osoby, która nosi. Wszystko to przez przebieg chusty po ciele dziecka i rodzica.

W kangurze chusta jest ułożona na ramionach rodzica, na których tworzy odciążające górną część pleców motylki. Później od razu wędruje na dziecko, by po dociągnięciu tworzyć węzełek pod pupą noszonego maluch. Materiał chusty opina ciało rodzica tylko na ramionach, dzięki czemu jego brzuch nie jest ściśnięty. To z kolei sprawia, że w trakcie noszenia dziecka w jamie brzusznej nie wzrasta ciśnienie, nie ma również nacisku na bliznę jeśli mama rodziła metodą cesarskiego cięcia.

Gdy dodamy do tego proste plecy i odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa okazuje się, że w kangurze rodzic ma wręcz modelową pozycję ciała. Wszystko to sprawia, że i mięśnie dna miednicy, które po ciąży i porodzie muszą się gruntownie zregenerować, mają do tego warunki.

To wszystko, w połączeniu z uwolnieniem rąk mamy, sprawia, że kangur jest wiązaniem, które w CarryLove.pl wręcz uwielbiamy. Bo chustonoszenie nie ma sprawiać, że zabezpieczone będą potrzeby tylko dziecka. W dobrze zawiązanym i dociągniętym kangurku zdrowo nosi też rodzic!

Jaka chusta jest najlepsza do wiązania kangurka?

Skoro wiadomo już, że najlepszym wiązaniem na początek chustowej przygody jest dla mamy i noworodka kangurek, pozostaje… wybór chusty. Niby banalna czynność, jednak kupno pierwszej chusty dla wielu okazuje się nie lada wyzwaniem. Splot, skład, długość, no i - dla wielu najważniejszy - wzór. Wybór jest ogromny. Jaka więc powinna być chusta tkana idealna do zawiązania kangurka?

By zawiązać kangura wystarczy chusta o długości 3.6 lub 4,2 m (zależy od gabarytów rodzica, głównie wzrostu i górnej części ciała). Pierwsza chusta zazwyczaj jest dość cienka, by łatwiej było otulić nią maluszka i nauczyć się dociągać. Materiał o gramaturze 190-250 będzie w sam raz. Kiedyś wśród pierwszych chust do noszenia królował splot skośno-krzyżowy, dziś równie popularnie jest splot jodełkowy, serduszkowy, diamentowy czy żakardowy. Każdy z nich będzie dobry na start chustonoszenia. Skład, a szczególnie kolorystyka i wzór są już bardzo indywidualną sprawą. W CarryLove.pl doradcy noszenia pomagają wybrać pierwszą chustę zarówno w sklepie stacjonarnym w Warszawie jak i przy zakupach on line.

Jeśli chusta, w którą noworodek będzie wiązany w kangurka, ma służyć i później, warto rozważyć model nieco grubszy (gramatura powyżej 230) i dłuższy. Dla przykładu, chusta tkana o długości 4,6 m poza kangurem wystarczy również np. na 2x czy kieszonkę. Dłuższa chusta jest bardziej uniwersalna, jednak przy kangurku sporo jej zostaje po zawiązaniu kończącego węzła. Zawsze coś za coś.

Gdzie można nauczyć się nosić w chuście?

Dostępność wiedzy o chustonoszeniu jest coraz większa. Wiele jest źródeł, często niestety sprzecznych, sprawia, że rodzice mogą poczuć się zagubieni w nadmiarze informacji.

Tymczasem najlepszy i najbardziej skuteczny sposób nauki noszenia w chuście cały czas jest taki sam. Można skorzystać z indywidualnych spotkać z doradcą chustonoszenia lub ze spotkań grupowych, takich, jakie organizowane są w Szkole Rodzenia "Zosieńka".

* * *
Joanna Tworzydło, doświadczona doradczyni noszenia, założycielka CarryLove.pl, babywearingowego sklepu w Warszawie oraz on line, w którym można kupić chusty, nosidełka ergonomiczne i akcesoria dla noszących rodziców oraz nauczyć się nosić. Prywatnie mama 2 dzieci, wynoszonych w chustach i nosidełkach.


Artykuł powstał we współpracy z marka CarryLove.pl.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje