PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Kopia Bez tytulu3

Przewlekły ból miednicy mniejszej (CPP) dotyka do 6% mężczyzn i aż do 15% kobiet. Etiologia CPP jest złożona, a objawy dotyczą nie tylko narządów płciowych, ale również przewodu pokarmowego,
układu moczowego i mięśniowo-szkieletowego.

Odczuwane przez pacjentów dolegliwości mają różne nasilenie, niemniej jednak prowadzą do istotnych zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu, nasilają stres i wywołują depresję.

 

”CPP to trudny w leczeniu zespół bólowy, dlatego tak ważne jest interdyscyplinarne podejście
i kompleksowa opieka nad pacjentem, zarówno ginekologiczna, jak i fizjoterapeutyczna,
czy też specjalistyczne leczenie bólu. Prawidłowa diagnoza i wielokierunkowe postępowanie nie tylko niosą ulgę w cierpieniu,
ale również pozwalają uniknąć pacjentom wielu różnych konsultacji, niepotrzebnych badań i procedur inwazyjnych.”

lek. Katarzyna Jagodzińska-Szczypka, anestezjolog

 

Rola anestezjologii w leczeniu innych bólów

Blokada zwoju gwiaździstego - czym jest i ile kosztuje?

Zwój gwiaździsty to struktura współczulnego układu nerwowego położona na mięśniu długim szyi na granicy kręgów szyjnych i piersiowych.

Włókna nerwowe zwoju odpowiadają m.in. za grę naczyniową czy wydzielanie potu w okolicy głowy, szyi i ramienia. W prawidłowych warunkach nie przewodzą bodźców ruchowych ani czuciowych. W niektórych stanach chorobowych w obrębie zwoju powstają nieprawidłowe połączenia odpowiadające za przewodzenie bólu w tej strukturze.

Jest to ból trudny do leczenia, najczęściej oporny na standardową farmakoterapię. Wówczas wykonanie blokady zwoju gwiaździstego może przynieść czasową poprawę i ew. nakierować na wykonanie zabiegu destrukcyjnego.

Blokada zwoju gwiaździstego ma zastosowanie w leczeniu:

  • zespołu wieloobjawowego bólu miejscowego (CRPS),
  • zespołu Raynaud,
  • bólu głowy/szyi/kończyny górnej w przebiegu uszkodzenia struktur układu nerwowego, np. w przebiegu radioterapii, przebytego półpaśca,
  • bólu fantomowego,
  • zespołu stresu pourazowego,
  • zaburzeń rytmu serca, wydłużonego odstępu QT,
  • nadmiernej potliwości.

Blokadę wykonuje się pod kontrolą USG. Na mięsień długi szyi podawana jest niewielka objętość leku znieczulającego miejscowo ze steroidem.

Prawidłowo wykonana blokada manifestuje się zaczerwienieniem i ociepleniem skóry twarzy, szyi i kończyny górnej, opadnięciem powieki, zwężeniem źrenicy i zapadnięciem gałki ocznej po stronie blokady. Może również pojawić się chrypka.

Objawy te ustępują po kilku godzinach, podczas gdy efekt przeciwbólowy utrzymuje się dłużej niż wynika to z czasu półtrwania zastosowanych w blokadzie leków.

Jak wygląda wizyta?

Podczas wizyty lekarz anestezjolog przeprowadzi wywiad i na jego podstawie, zaproponuje najlepiej dopasowaną do Pacjenta technikę walki z bólem, do której należy m.in.:

  • farmakoterapia ogólna i miejscowa,
  • blokada nerwów obwodowych,
  • blokada punktów tkliwych/spustowych.

Na wizytę zapraszamy również Pacjentów, u których, poza bólem okolic intymnych występują inne rodzaje bólu, np. głowy i twarzy, kręgosłupa, neuralgia popółpaścowa czy neuropatia cukrzycowa.
Anestezjolog w zależności od diagnozy, wdroży odpowiednie leczenie, a w razie konieczności skieruje Pacjenta na zintegrowaną terapię.

Zapraszamy na konsultacje.

Edytuj
Przeczytaj też:
Rola ginekologii w leczeniu bólu miednicy mniejszej
Przeczytaj też:
Rola fizjoterapii w leczeniu bólu miednicy mniejszej
WIĘCEJ:
Poradnia leczenia bólu miednicy mniejszej
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje